СТАТТІ

ВСІ СТАТТІ

РЕКЛАМА

НОВИНИ


Про ОУН-УПА мовою документів ВІДЕО

Нещодавно у Львові вийшов друком «Літопис Української Повстанської Армії. Каталог ста (100) томів. 1973 – 2012». Книжка видана українською та англійською мовами. За словами науковців, каталог дає можливість дуже швидко знаходити інформацію про зміст кожного тому «Літопису УПА» – серії книг, у якій публікуються документи, спогади з історії УПА та Збройного підпілля ОУН.
Зорієнтуватись у викладеній інформації у сотні томів «Літопису УПА» досить складно, а тому й виникла ідея створити каталог, щоб полегшити працю дослідників і зацікавлених в історії людей.

Перший том видавництва «Літопису УПА» був опублікований ще 39 років тому у Канаді. Започаткували цю серйозну серію книг колишні вояки УПА, які у 1947-49 роках спершу опинились у Західній Європі, а потім перебрались у США та Канаду. Упівці хотіли розповісти світові правду про УПА мовою документів і свідчень.

У Канаді видали майже півсотні томів «Літопису». Ці матеріали базуються на підпільних документах, які вдалося доставити з України на Захід, є й німецькі, польські, радянські документи, а також підпільний архів, який знайдений на Тернопільщині в селі Озерне.

Джерела інформації мають бути достовірні

В Україні «Літопис УПА» почали продовжувати видавати у 1995році. У книги увійшли не лише підпільні документи, але й матеріали з архівів СБУ, Компартії, обласних архівів, розповів Радіо Свобода президент фонду «Літопис УПА» у Львові Микола Посівнич. «Наше видавництво видало вже сто томів про діяльність ОУН-УПА не лише на теренах України, але й Польщі, колишньої Чехословаччини. Наші джерела базуються на польських, німецьких архівах, документах чехословацьких спецслужб. Нині виходить нова серія УПА у 21 томі», – каже науковець. Про діяльність ОУН-УПА видано чимало книг, але серед них є й такі, які не відповідають науковим стандартам, не базуються на правдивих фактах. «Дійсно настав момент, коли варто було б бодай комусь ці книги переглядати, які готуються до друку. Але тут аж ніяк не йдеться про якусь цензуру, мова лише про фаховий відбір. Є книжки, які не подають нової інформації. Вже пройшов час простої хвальби «Слава Україні», а тепер потрібно переходити на науковий фаховий рівень. Бо ми зібрали дуже багато фактографічного матеріалу. І треба вже по новому переглянути історію через ті документи, які вдалося вивчити», – наголосив Микола Посівнич.

Натомість бракує художньої літератури, публіцистики про діяльність ОУН-УПА.

Цьогоріч виповнюється 75 років від часу створення УПА, а у 2013 – 70- річниця від часу трагічних подій на Волині, коли вкотре будуть виникати суперечки між українською та польською сторонами. Втім сьогодні українські історики мали б бути готові до більш глибокої дискусії і відстоювати українську позицію. Оскільки за останні десятиріччя в науковців був доступ до архівних документів.

Галина Терещук. Львів
09.03.2012

Андрій Менцак - Машинґвери (кліп про УПА)

Музичний відеокліп "Машинґвери", присвячений боротьбі Української Повстанської Армії, знято за ініціативи та за фінансового сприяння власника магазину зброї та спорядження "Штурм" Володимира Правосудова та товариства пошуку жертв війни "Пам'ять".Автор і виконавець пісні Андрій Менцак запис пісні проводив на студії "Галицький заповідник". Зйомки кліпу проводилися у селах Загір'я та Раковець Пустомитівського району Львівської області.

10.04.2014


ВСІ НОВИНИНАШЕ ГОЛОСУВАННЯ

Хто міг би очолити Україну після революції 2014?

  • Юлія Тимошенко
  • Петро Порошенко
  • Віктор Ющенко
  • Арсеній Яценюк
  • Олег Тягнибок
  • Віталій Кличко
  • Хтось інший


ПАРТНЕРИ


ТОВ НСК Україна