Американськи “хижаки” над Лівією

Американці вислали на допомогу лівійським повстанцям безпілотні літальні апарати (БПЛА) Predator (Хижак). До столиці революції Бенгазі 22 квітня несподівано приїхав сенатор- республіканець Джон Мак-Кейн (John McCain), відомий у світі не тільки як основний суперник президента Обами, а й як найбільший серед політиків ентузіаст арабських революцій, відомий ще й тим, що завше ходить власними шляхами і, найпевніше, поїхав до Бенгазі з власної ініціативи, не чекаючи на благословіння з Білого Дому.

По приїзді розвіяв популярні у США застереження, що серед повстанців є досить мусульманських радикалів. ” Я зустрівся з тими відважними бойовиками і переконався, шо вони не мають нічого спільного з Аль-Каїдою”, – повідомив у п’ятницю на зустрічі з журналістами сенатор. “Вони є патріотами, котрі борються за свободу свого краю і свого народу. Мусимо їм у цій боротьбі допомагати!”

За день до того секретар оборони США Роберт Ґейтс оголосив, що президент Обама дозволив використання придейторів, малих БПЛА, озброєних ракетами “hellfire” (пекельний вогонь). У четвер два Дрони – так американські військові називають БПЛА – вилетіли з першою місією, але змушені були повернутися до Бенгазі у зв’язку з поганою погодою.

Дрони Predator літають значно нижче i вільніше, ніж інші БПЛА, можуть кілька годин кружляти над ціллю, докладно придивляючись до неї за допомогою бортових телекамер, поки не скинуть бомби або випустять ракети. Тому вони і є найефективнішими там, де супротивник намагається розчинитися поміж цивільних для маскування і використання живого щита, як це останнім часом практикують військові лівійської урядової армії.

Керівник об’єднаних штабів американської армії Майкл Муллен визнав, що ситуація у Лівії є патовою, хоча західні, а це в основному французькі та британські, ВПС ослабили бойову здатність урядової армії на 30-40 відсотків. Американські Дрони придейтори несильно перехилять шальки на користь революції, але вони є досить цінним поповненням повітряного арсеналу НATO.

Тим часом повстанці у п’ятницю повідомили, що завдякі нальотам НАТівських “хижаків” вони фактично випхали снайперів із центру Місрати, міста, яке кілька тижнів перебуває в облозі і обстрілюється військами Каддафі з російських ГРАДів.

Місцеві лікарі, серед яких є українці, з оптимізмом розповідають, що від початку боїв за Місрату загинуло понад тисячу осіб, багато з них було вбито снайперами, що причаїлися на дахах. З п’ятниці 22 квітня на на найвищих будинках лопочуть червоно-чорно-зелені прапори повстанців. Але місто надалі обстілюється артилерією і реактивними мінометами, розташованими в передмістях.

Заступник міністра закордонних справ уряду Каддафі оголосив про вивід військ із міста, повязаного з активізацією атак НАTO. “Розв’язання проблеми Місрати є неможливим, поки туди не увійдуть околичні прокаддафівські племена, щоб зарадити собі з допомогою перговорів абоіз застосуванням сили”.

Враховучи те, що дотепер американські війська безпосередньо не брали участі у бойових діях, саме візит Мак-Кейна і забезпечення повстанців Дронами Хижаками стало ознакою перших американських військових ініціатив у Лівії.

Після перших нальотів авіації НАТО, які врятували Бенгазі під час наступу урядових військ, американці відступилися від керівництва операціями НАТО i досі намагаються справити враження, яке створює Обама: “моя хата скраю…”. Соцопитування у США показують: публічна думка не сприймає навіть такого обмеженного війскового втручання. Отже, тільки 42% опитаних згодні з політикою Обами стосовно Лівії, 49% її відкидає (відсоток незадоволених зріс від кінця березня на 15%).

Американці або побоюються, що лівійські повстанці можуть виявитися радикалами на зразок афганських моджахедів, яких Америка підняла проти СРСР, aбo вважають, що Америка у Лівії не має жодного інтересу, і війна цілковито не має сенсу. Як, наприклад, незакінчені війни в Іраку та Афганістані. Тим часом більшість прихильників республіканців вважають, що активна підтримка борців за свободу і партнерів по альянсу має буди повною і достатньою для досягненя спільної мети.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.