Львів два дні святкує День Батяра

У Львові 1 та 2 травня святкують День Батяра під гаслом «Батяри усіх країн, єднаймося!». «Львів’яни та гості міста на День Батяра матимуть унікальну можливість поринути в атмосферу, настрій, побут, стилістику такого автентичного львівського явища, як батярство, що витворило своєрідний міський фольклор, сформований на лексиці львівської вулиці початку ХХ ст. Батяр – це дотепний, галантний, благородний і романтичний збиткар. І хоча справжніх батярів уже давно не лишилося, їхній дух у Львові досі присутній, адже є чимало людей, які не тільки люблять цей стиль життя, а й прагнуть відтворити його», – розповів організатор свята Андрій Сидор.

На вулицях Львова у День Батяра, який відбувається на початку травня кожного року, можна буде побачити людей, вбраних по-батярськи, можна буде взяти участь у вуличних виставах у батярському стилі, а також сфотографуватися на згадку зі справжнім «Почесним Батяром», у кав’ярнях лунатиме батярська музика.

 

Віктор Морозов – Батярська любов (Альбом СЕРЦЕ БАТЯРА)

«Вшанування батяра у Львові стає вже традицією, і з кожним роком свято проходить з ширшим розмахом. Аудиторія стає щораз більшою, програма – насиченішою», – зазначив пан Сидор.

***Львівські батяри – львівська субкультура, яка існувала з середини 19 століття до середини 20-го. У 21 cторіччі вона відновилася з новим сучасним аранжуванням та перейшла на українську львівську ґвару. Один з перших кроків у цьому напрямку зробили БРАТИ ГАДЮКІНИ. 
“Хто файних панянок так кохати вміє?
– Разом з колєґою пара-цвай
Ми – ті для кого сонце і світить, і гріє,
А вже, як ми ся здибали – то наливай!

Львівські батяри – ціла наша родина,
Яблуко від яблуні впало недалеко.
Татуні з мамунями стільки ліжок розвалили,
Аби на Божий світ нас приніс лелека.
Приспів:
Бо ми – хлопці з Бандерштадту,
Ходимо до церкви, шануємо батьків.
Ніхто, так як ми, не вміє фест гуляти,
Доки сурми не заграли, барабан не забив… “

Дехто говоре “Бандити, хулігани
З тої голоти людей не буде”
А ми ся подивим, як потреба стане
Хто полізе в льох, а хто під кулі піде
Приспів

Львівські батяри нігди не розбирали
Жид ти чи поляк, аби був не фраєр
Нас завжди єднала свята батярська воля
Москаль її відніме, тоді шо зробиш – фаєр!

Приспів…
Брати Гадюкіни, Цей львівський рок-гурт, відомий на весь світ як український The Rolling Stones, став сурмачем батярських традицій, тим часом, як головним найоб’ємнішим сурмачем батярських традицій був і досі є Віктор Морозов.

Назва «батяр», імовірно, походить від угорського «betyar», що означає особу, яка має дивні погляди і чинить непередбачувано, авантюриста, гульвісу. За часів передвоєнної Польщі батярська субкультура, яка існувала тільки у Львові, була взірцем і прикладом для наслідування та поклоніння для всієї молоді Жечи Посполитої.

Класикою львівського батярства став фільм польського виробництва 1937 року Włóczęgi (Волоцюги), де найпопулярніші актори Польщі, львівяни Казімєж Вайда і Генрик Фогельфангер, знялися у головній ролі – зіграли двох львівських батярів Щепка і Тонька.

Головний саундтрек цього фільму “Тилько ві Львові” став не тільки батярською класикою, але й своєрідним гімном Львова, який співають там і понині. Отже Щепко (Казімєж Вайда) і Тонько (Генрик Фогельфангер), говорять польською львівською ґварою, яка є досить далекою від класичної мови, бо це є типова, для того часу, “львівська гвара” якою вони співають суперхіт минулого сторічча, який є досі хітом, але тепер лишень у виконанні пана Морозова:

 

Тилько ві Львові. Виконавці Щепко і Тонько у фільмі Волоцюги 1937р.


Минулорічний день Батяра Один з найвідоміших львівських батярів Віктор Морозов отримав шалений успіх за переклад львіських “батярувок” з польської мови на українську львівську гвару – це є характерна львіська говірка. Пан Морозов у 2010 році створив дуже популярний альбом СЕРЦЕ БАТЯРА. Декілька пісень з цього альбому пан Морозов надіслав на РП. На цьому відео з Віктором Морозовим є оркестр з суперовими музикантами “Батяр Бенд ГАЛИЧИНА”

 

День батяра у Львові, 2010


Дмитро Басілія. Київ

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.