Друга Світова війна, яка змінила світ

Друга Світова війна найсерйознішим чином перелицювала карту світу й докорінно змінила систему відносин між державами й людьми. Чимало сучасних інститутів є спадком Другої Світової війни. Ця війна була найсмертоноснішим конфліктом в історії людства. Достеменна кількість убитих невідома, однозначно лише зрозуміло, що вона перевищує 50 мільйонів людей. Найтяжчими були втрати СРСР – вони становили понад 30 мільйонів людей. (Із них близько 10 мільйонів – українці. “Гарматного м’яса” не шкодували: німецького ворога, за висловом одного з воєначальників, у буквальному розумінні для перемоги “закидали трупами”. – Ред.)

Китай став другою за рівнем втрат країною – японські окупанти знищили до 15 мільйонів людей.

Втрати західних союзників були менш тяжкими. Загинуло 300 тисяч англійців і 120 тисяч мешканців британських колоній (Австралія, Нова Зеландія, Індія та ПАР) – це менше, ніж Британська імперія втратила під час Першої Світової війни.

300 тисяч американців віддали свої життя на війні з нацистською Німеччиною та Японією.

Франція втратила близько 500 тисяч людей, Польща – близько 4,5 мільона ( в цих країнах був надзвичайно потужний Рух Опору. Окрім того – відомо, що під час Варшавського повстання проти німецьких нацистів радянські війська стояли за Віслою в очікуванні іне венли з німцями бойових дій, дозволивши їм застосувати у Варшаві військо, авіацію і бронетехніку, і аж коли повстання було придушене, червона армія, після німців, вступили до Варшави.

Країни-агресори також зазнали великих втрат. Німеччина втратила приблизно 4,5 мільойна людей, із них 1 мільйон – цивільне населення (багато мирних громадян знищені самими нацистами). Японія втратила біля 2 мільойнів людей. Італія – близько 500 тисяч. У Хіросимі, після того, як авіація США вперше застосувала ядерну зброю, загинуло 80-100 тисяч людей.

За даними американського військового історика Артура Бенкса, автора книги “Всесвітній атлас військової історії “\A World Atlas of Military History, радянська армія втратила в ході Другої Світової війни 7,5 мільйона людей убитими й 14 мільйонів було поранено, але ці дані базуються на опублікованих СРСР цифрах щодо втрат. Число зниклих безвісти перeважало втрати на порядки, і ніколи точні цифри не оприлюднювалися – зниклими безвісти, як правило, рахувалися солдати, яких просто не ховали, а залишали трупи серед поля, також – у згорілій бронетехніці й на дні окопів. Адже характерною особливістю для імперської Росії та Червоної армії була нульова цінність до людей військовиків. Споконвіку Європа і Америка вважали пілотів і танкістів найціннішими від техніки, бо створити техніку для них було набагато легше ніж здобути кваліфікованого вояка. Про Америку та Європу багато світових істориків писали, що вони на війни застосували і витрачали набагато більше доларів ніж людей, бо вояки були для них найціннішими.

До війни у 30-х Сталін приятелював з Гітлером

Пан Сталін який досить довго приятелював з Адольфом Гітлером ще до початку війни завжди розхвалював найкращого керівника танкових військ генерала Ґудеріана.(нім. Heinz Wilhelm Guderian). Він талановитий німецький воєначальник часів Третього Рейху, генерал-полковник німецької армії з 1940 року і військовий теоретик. Разом з Шарлем де Голлем, Дж. Фуллером та Йосифом Сталіним вважався батьком моторизованих способів ведення війни. Мав прізвиська Schneller Heinz — «швидкий Гайнц», Heinz Brausewetter — «Гайнц-ураган».

Крах радянської міфології

Творення міфів радянською пропагандою про надзвичайну ефективність і розумність радянської армії переслідувало єдину мету – замаскувати недолугість вищого командування і технічну відсталість радянських озброєнь. Світова історія на відміну від радянської пропаганди вважала німецькі дивізії Ваффен СС повним аналогом Гвардійських дивізій сталінської армії. Водночас озброєні ССівці були німецькими НКВДистами за прикладом НКВД друг Сталіна Гітлер поки приятелював зі Сталіним організував за його порадою два різновида НКВД – Гестапо та СС.

У післявоєнні роки командувач американським корпусом у Європі генерал Ейзенгауер висловися про військову “геніальність” маршала Жукова – у контексті його перемог. Він сказав, що, згідно з американськими законами, за кожну зі своїх “великих” перемог за кількістю людських втрат, маршал Жуков отримав би в якості винагороди немалий тюремний строк.

Тим часом тричі герой Радянського союзу, “сталінський сокіл” Олександр Іванович Покришкін фотографується на тлі радянського Ла-5 із намальованими 57-59 зірочками – це кількість збитих німецьких літаків, – але насправді літав і здобував перемоги на американському винищувачі Aircobra .За словами пана Покришкіна: “Літаки-винищувачі Лавочкіна (ЛА5) були, за словами німців, найгіршою русфанерою зі слабенькими моторчиками на яких зустріч з Мессершмідтом закінчувалась загибеллю пілота та літака, коли на землю падав тільки мотор від ЛА5″…

Ці літаки і повноприводні трьохосні суперпотужні вантажівки СТУДЕБЕККЕРИ (Studebaker US6) – часто використовувалися як транспортні шасі для КАТЮШІ – поставлялися за ЛЕНДЛІЗОМ від президента Рузвельта до СРСР. Адже США завжди і досі вважає. що найкращі мотори і світі виробляються у Мюнхені фірмою BMW, а у мемуарах Покришкіна та авіаконструктора Яковлева було повідомлення про 12 циліндрові мотри автівки BMW, які модифікував син господаря фірми ВМW Віллі Мессершмідт з потужністю 550 сил коней, але авіамотори СРСР не досягали 150 сил, тому ці наші літаки були справедливо названі німцями “РУСФАНЕРОЮ”, бо як на слабких і ненадіжних моторах можна літати з металевими корпусами та крилами? Вважали панове Яковлев та Покришкін.

 

Якщо порівнювати Олександра Покришкіна з подібним за рангом пілотом Люфтваффе Еріхом Альфредом Гартманом та Вальтером Новотни, з ескадрілiї імені аса І світової війни Манфреда фон Рігтгофена. Багато керівників Люфтваффе називали молодого чоловіка Гартмана БУБІ це означало малюк – BubiHartmann. У 825 повітряних боях на своєму “мессершміті” Ме-109G отримав “лише” 352 повітряних перемоги. (з них 345 – над рядянськими літаками)., А Вальтер Новотни знищив трохи менше ніж Гартман , але більше 300 радянських літаків.

 

За юнацький 20 річний вік у 1942 році, вигляд i зріст молодий чоловік Гартман дістав прізвисько Bubi-німецькою, (BABY-англ.-) — малюк. Його заполонили у травні 1945 року і звинуватили у злочині зі знищення радянської техніки. Радянський суд дав йому 25 років ув’язнення у таборах суворого режиму. Під час судового заcідання пан Гартман просив для себе розстрілу, щоб не робили з нього кримінальника. Через 3 роки Сталін його помилував і звільнив від перебування у СРСР до США.

 

Для порівняння варто пригадати танкіста дивізії SS лейбштандардт Адольф Гітлер гауптмана Міхаеля Вітмана який на своєму Тигрі (Т-6) знищив 150 радянських танків. Таким чином, на той час, він встановив світовий рекорд II cвітової війни. У iнтерв’ю німецький пресі пан Вітман розповів, що розбивати російські тридцятьчетвірки тигром було зовсім не складно і не дуже цікаво, а от знищувати 76мм протитанкові артилерійські батареї було серйозною задачею – він своїм танком вивів з ладу декілька десятків протитанкових батарей під час бойових дій на східному фронті, залишивши свій Т-6 непошкодженим.

Осінню 1942 року 1-у моторизовану дивізію Waffen-SS “Leibstandarte SS Adolf Hitler”, було переіменовано у танкову гренадерську дивізію. А додаткову 13-у роту було озброєно PzKpfw VI Tiger. Через рік Вітман став одним з наймолодших командирів танкової роти і отримав звання гауптштурмфюрера (капітана).

Екіпаж танка Т-6, командир Міхаель Вітман (перший зліва), у Росії грудень 1943 року.
Зліва направо: Унтерштурмфюрер SS Michael Wittmann, Роттенфюрер SS Bobby Woll, Панцершутце SS Werner Irrgang, Панцершутце SS Sepp Rоssner, Штурмманн SS Eugen Schmidt.

Тим часом німецька армія, яка на декілька порядків була меншою за червону, втратила – 2,85 млн. убитими й 7,3 млн. пораненими. Велика Британія, відповідно – 398 тисяч і 480 тисяч, Франція – 211 тис. і 400 тис., ІталІя – 78 тис. і 120 тис. , США – 293 тис. і 590 тис., Китай – 650 тис. і 1.8 млн., Японія – 1.51 млн. і 500 тисяч. По завершенні війни у світі лишилося дві наддержави – США та СРСР. Три європейські держави – Велика Британія, Франція та Німеччина, котрі домінували до вересня 1939 року, – значною мірою втратили свій статус і вплив.

На світову арену вийшли нові сили. СРСР мав найпотужнійшу і найкраще обладнану армію у світі, але його економіка була зруйнована внаслідок окупації. Сполучені Штати мали тотальну перевагу в повітрі й на морі. На території США не було бойових дій, тож у результаті країна стала провідною індустріальною державою світу.

Тим часом, варто зауважити, що радянські міфи типу “Броня крепка и танки наши быстры” остатоточно розвіяли порівняння якості і ефективност радянської та німецької військової техніки з низкоякісною радянською. Для порівняння можна собі співставити Жигулі з Порше і Волгу з Мерседесом.Стосовно авіації порівняння аналогічне – Віллі Мессершміт був віце президентом концерну BMW, який випускав дуже добрi автомобілі і винищувачі для Люфтваффе, які були визнані світом як найкращі літаки за весь час другої світової війни. Наші ветерани частенько цитували німців: “Рус фанера” – це стосувалося рядянської авіації.

Друга світова війна призвела до створення інститутів, котрі діють доннині й відграють провідну роль у міжнародних відносинах.

Організація Об’єднаних Націй була створена 24 жовтня 1945 року 51 країною, котрі були сповнені рішучості зберегти мир шляхом розвитку міжнародної співпраці та забезпечення колективної безпеки. На сьогодні членами ООН є майже всі країни світу.

В січні 1946 року відбулося перше засідання Генеральної Асамблеї ООН. Тоді ж розпочала свою діяльність Рада Безпеки ООН, постійними членами котрої стали країни-переможниці: Китай, СРСР (нині це місце посідає Росія), Велика Британія, США та Франція. І тоді ж СРСР уперше використав право “вето” – надто значними були суперечності між колиншніми країнами-союзниками.

Нині такі держави, як Німеччина, Японія, Бразилія, Індія вважають за необхідне змінити структуру Ради Безпеки ООН і надати їм статус постійних членів, оскільки їх населяє значна клькість людей, а їхній економічний та військовий потенціал переважає чи співставляється з потенціалом таких держав, як Росія та Франція.

Світ здригнувся, дізнавшись про злочини, вчинені під час Другої Свтової війни.
10 грудня 1948 року була створена Загальна Декларція Прав Людини. Стаття 1 цього епохального документа – “Всі люди народжуються вільними й рівними у своїй гідності та правах. Вони наділені розумом і совістю, й повинні чинити одне щодо одного в дусі братерства” – стала найчастіше цитованим нерелігійним текстом в історії людства.

Ухвалення Декларації Прав Людини зіткнулося з шаленим спротивом з боку соціалістичних країн, котрі зявляли, що в ній не враховані “матеріальні потреби людини”, й на критику з боку низки ісламських держав, які докоряли Декларації за “пропагування цінностей, що відрізняються від ісламських”.

У 1944 році на міжнародній конференції в американському містечку Бреттон Вудс (Bretton Woods) – було ухвалене рішення про створення нової системи міжнародних фінансових відносин. У 1946 році були створені Міжнародний валютний фонд International Monetary Fund, покликаний сприяти розвиткові економічних зв’язків між державами, та Всесвітній Банк World Bank, завданням якого стала мобілізація ресурсів для допомоги у відновленні країн, зруйнованих війною.

Нині членами цих організацій є 180 країн світу.

Втім наслідки Другої Світової війни позначилися й на менш відомих речах.
Зокрема, саме наприкінці 1940-х років американський долар став найпопулярнішою валютою у світі, замінивши британський фунт стерлінгів.

В березні 1947 року була ухвалена “доктрина Трумена” (за ім’ям тодішнього президента США Гаррі Трумена (Harry Truman), яка передбачала надання економічної допомоги Туреччині, Греції та пізніше – Італії.

“Доктрина Трумена” стала відповіддю на захоплення влади комуністами в країнах Східної Європи, зайнятих радянськими військами. Греція (тут тривала громадянська війна) й Туреччина також перебували під тиском СРСР, який прагнув встановити в цих країнах комуністичний режим.
Після надання економічної допомоги та стабілізації ситуації комуністи в цих країнах програли вибори.

2 квітня 1948 року був підписаний Акт економічного співробітництва.
Цей день вважається початком реалізації економічної програми, котра дещо пізніше стала відома як “план Маршалла”.
Вперше у світовій історії держава-переможниця (США) не взяла з переможених країн репарації, а навпаки – надавала їм масштабну економічну допомогу.
Вважається, що План Маршалла, названий на честь державного секретаря США Джорджа Маршалла (George C. Marshall), – цілковито змінив ідеологію міжнародних відносин.
Реалізація Плану Маршалла дозволила створити військово-політичний блок НАТО NATO і Європейський Союз.
Генеалогія Єдиної Європи починається, фактично, зі спеціально заснованої для розподілу американської допомоги та проведення спільних проектів Адміністрації Економічного Співробітництва.
Ця структура стала основою для створення Європейського Економічного Співовариства, що перетворилося на Європейський Союз.

> У квітні 1949 року у Вашингтоні був укладений договір, результатом якого стало створення північно-Атлантичного Альянсу (North Atlantic Treaty Organization – NATO) – найпотужнішого військово-політичного союзу в історії людства.

У травні 1955 року СРСР і країни Східної Європи у Варшаві також підписали пакт про створення аналогічної військово-політичної організації, що отримала назву “Організація Варшавського Договору”.

Через п’ять десятиліть переважна більшість держав, що входили до Організації Варшавського Договору, приєдналися до НАТО.
*****
Факт на тему:
Англійсько-американська допомога, надана Радянському Союзові впродовж Другої Світової війни, в еквіваленті дорівнювала 5% валового внутрішнього продукту СРСР.
Зокрема, в СРСР були доправлені 20 тисяч літаків (для порівняння: в 1941 році СРСР виготовив приблизно 15,8 тисяч літаків, у 1942р. – 25,5 тисяч, у 1943р. – майже 35 тисяч, у 1944 – 40,3 тисячі, в 1945 – майже 21 тисячу); і 13 тисяч танків (у 1941 році СРСР виготовив 6.6 тис. танків, у 1942 – 24.5 тис., у 1943 – 24 тис., у 1944 – майже 29 тис., у 1945 – 15.4 тис.), про це повідомив Washington ProFilе

*****

Останні події Другої Світової:

7 травня 1945 року в Реймсі (Франція) в штаб-квартирі генерала Ейзенхауера підписано попередній протокол про безумовну капітуляцію німецьких збройних сил. За наполяганням Сталіна наступного дня о 22.43 в Берліні, окупованому радянськими військами, відбулося друге підписання попереднього протоколу про капітуляцію.

Ще до цієї події Сталін підписав указ Президії Верховної ради СРСР про оголошення 9 травня Днем перемоги.

8 травня 1945р. в Карлхоpсті (передмістя Берліна) представниками німецького командування підписано Акт про безумовну капітуляцію німецьких збройних сил.

9 травня 1945р. в Празі розбито останнє велике військове нацистське угруповання. На допомогу повсталим пражанам прийшли американці й РОА генерала Власова.

9 травня 1945р. у Pадянському Союзі, згідно з попереднім Указом Президії ВР СРСР, відзначався День Перемоги. Цей день святкується досі лише в деяких країнах колишнього Радянського Союзу, в тому числі – в Україні.

*****

Низько схиляємо голови перед пам’яттю всіх українців, що загинули на фронтах Другої Світової війни, в лавах Опору, в загонах Української Повстанської Армії, були замордовані в катівнях і концтаборах, впали безневинним жертвами нацистських і більшовицьких катів

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.