У Кремлі істерика через американський крейсер у Чорному морі

Крейсер військово-морських сил США Монтерей опинився в Чорному морі не випадково. Він бере участь в американсько-українських навчаннях Сі-Бриз. Якщо це звичайний візит до украй чутливого регіону, то чому обрали корабель з таким варіантом озброєння, задаються питанням в російському МЗС. Крейсер обладнаний новітньою протиракетною системою Іджіс.

На Смоленській площі здивовані і заявами США про те, що групи американських кораблів можуть висуватися в Чорне море за необхідності у разі загострення ситуації в регіоні, що є досить неприємним натяком Росії, щодо її поведінки стосовно Грузії і колишніх країн СРСР. Америка вважає Росію агресором і загарбником стосовно Грузії, України та Ізраїдю.

“Яке загострення мають на увазі у Вашингтоні, переміщаючи з Середземномор`я на схід основну ударну одиницю з складу формованої територіальної протиракетної оборони НАТО?” – приводять заяву МЗС Росії інформагентства. На Смоленській площі вважають, що альянс під прикриттям розмов про співпрацю в області ПРО в Європі створює протиракетну конфігурацію, про небезпечні наслідки якої Москва не раз попереджала членів НАТО. Такі дії не йдуть на користь домовленостям щодо ПРО, підкреслюють в Москві.

США продовжують наполягати, що розміщення ПРО на півдні Європи спрямовано не проти Росії, а для запобігання можливому удару з боку Ірану. Нагадаємо раніше Румунія погодилася розмістити у себе елементи, вони з`являться в Чорному морі. Міністерство закордонних справ Росії занепокоєне появою американського протиракетного крейсера “Монтерей” у Чорному морі. Судно прибуло туди для участі в українсько-американських військових навчаннях “Сі Бриз – 2011”.

Крейсер “Монтерей” обладнаний протиракетною системою “Іджис” лякає Росію

Крейсер Monterey, має довжину 173 метри, на борту його знаходятся 43 офицери і 323 моряки члени рядового складу екіпажу.

“Якщо йдеться про звичайний “візит” до цього вкрай чутливого регіону, то чому для нього обрали корабель саме з таким варіантом озброєння? І яку роль виконують протиракети “Монтерея” у сценарії навчань “Сі Бриз – 2011”, під час яких відпрацьовують “антипіратську операцію за стандартами НАТО?”, – йдеться у заяві російського МЗС.

У заяві, розміщеній на сайті міністерства, також наголошують, що Москва оцінює появу “елементів стратегічної інфраструктури США” поблизу своїх кордонів як “загрозу нашій безпеці”.

Росія припускає, що під прикриттям розмов про співпрацю у сфері протиракетної оборони в Європі триває становлення “протиракетної конфігурації”, яка, на думку Кремля, матиме “небезпечні наслідки”. І при цьому, йдеться в документі, Росії начебто демонструють, що її думку не беруть до відома. У заяві також висловлюють сумніви в тому, що системи ПРО відповідають декларованим, зокрема, Вашингтоном, цілям – протидіяти ракетним загрозам, джерело яких розташоване за межами Європи.

Чого Росію непокоїть ПРО?

Розміщення елементів американської протиракетної оборони у Європі упродовж кількох років лишається вкрай болючим для Москви питанням. Попередник Барака Обами, Джордж Буш домовився з Польщею та Чехією про розміщення на їхній території відповідно ракет-перехоплювачів та радару, що у Кремлі сприйняли як недружній крок. Втім, Барак Обама відмовився від планів попередника і розпочав підготовку до розміщення мобільного обладнання в регіоні, яке могло би протидіяти можливим ракетам, наприклад, з Ірану.

Росія сприймає елементи американської ПРО у Європі як такі, що спрямовані проти неї, хоча Білий Дім не раз заявляв: йдеться про захист для всієї Європи від можливих атак з Близького Сходу. У розпал протистояння між США та Росією щодо ПРО Кремль навіть погрожував розмістити у Калінінградській області ракетні комплекси “Іскандер”.

Так само суперечливе ставлення у Росії та проросійських організацій в Україні до військових навчань “Сі Бриз”. Попри заяви експертів, що такі навчання найперше підвищують оборонну здатність України, кожне їхнє проведення супроводжується протестами у Криму, організованими, зокрема, проросійськими політичними силами, яким навіть одного разу вдавалося зірвати маневри. Навчання “Сі Бриз-2011” урочисто відкрили в Одесі 6 червня. Хоча їх позиціонують як двосторонні, в них беруть участь більше десяти країн.Цьогоріч метою навчань є планування та проведення міжнародної миротворчої операції по боротьбі з піратством

Протиракетний крейсер на протипіратських навчаннях

Голова парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони Анатолій Гриценко вважає подібні заяви російського МЗС формою тиску на Україну. «Оскільки Україна є організатором навчань, то це є закидом і в нашу сторону, – зауважує він. – Але я вважаю, що не треба звертати на це увагу і проводити навчання так, як їх запланували. Хоче Росія – нехай бере участь у навчаннях і все бачить. Без проблем. Російську сторону також запрошували або бути активним учасником навчань, або бути спостерігачем». Пан Гриценко переконаний, що протиракетне устаткування американського крейсера є доцільним у навчаннях, які мають антипіратську легенду.

«В операціях зі звільнення кораблів чи моряків від піратів беруть участь ті військові кораблі, які перебувають найближче. Якщо це буде корабель протиракетної оборони, він братиме участь», – каже голова парламентського комітету з питань нацбезпеки та оборони.

Експерт з військових питань Сергій Згурець зазначає, що Росія не вперше висловлює своє невдоволення з приводу навчань «Сі бриз». Тим часом, як повідомляв кореспондент Р-П у Грузії Петре Абрамія у порту міста Поті, після серпневої війни Росії проти Грузії, майже постійно на кілька тижнів ошвартовуються американські військові кораблі різних рангів, від есмінців до ВПК,а часом бувають і крейсери, які по суті блокують підходи до грузинських берегів і можливо доставляють до Грузії військове обладнання союзнику, який бере участь у бойових діях в Афганістані. Стосовно цих візитів Росія можливо скрегоче зубами, але мовчить намагаючись уникнути конфлікту з Америкою.

Минулого року у інтерв’ю російським ЗМІ відставний адмірал Куроєдов, колишній командувач ЧФ Росії, заявив, що російський флот, особливо чорноморський, дедалі більше занепадає з-за браку фінансування. За його словами, достатньо навіть одного сучасного американського есмінця для припинення фізичного існування ЧФ Росії.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.