Янукович у ПАРЄ: політикa, суди – нісенітниця

Президент України Віктор Янукович у вівторок виступив на літній сесії Парламентської асамблеї Ради Європи. Йшлося про пріоритети головування України у Комітеті міністрів Ради Європи. «Демократія» та «верховенство права» – ці два поняття домінували у його 25-хвилинній доповіді.

Коли надійшла черга питань-відповідей, лідерові України довелося доводити перед представниками 47 країн континенту, що суди його держави не ведуть вибіркових переслідувань опозиції, влада бореться з корупцією, а за кожен тиск на пресу в Україні каратимуть. Хоча досі покараних в Україні невиявилося заявили опзиційні представники в ПАРЕ.

Тільки тепер, після 16 років членства у Раді Європи, Україна нарешті розпочала по-справжньому виконувати свої зобов’язання перед цією організацією. Зокрема, ідеться про повагу до принципу верховенства права та боротьбу з корупцією. Таку заяву зробив перед депутатами Парламентської асамблеї Ради Європи Президент України Віктор Янукович.

Виступаючи у Страсбурзі, український лідер головним чином наголошував на важливості демократії та посилення європейської системи захисту прав людини. Тим часом процеси, які останнім часом переживає Україна, тільки він називає «змінами на краще».

«За цей рік багато змінилося на краще. Ви є свідками цих змін, однак скажу відверто: цей процес непростий, і для його завершення потрібні додаткові зусилля», – каже Президент.

«Бідний безправний президент»

На зауваження щодо вибіркових судових переслідувань та заборону на приїзд до Страсбурга лідера «Батьківщини» Юлії Тимошенко він насмішив багатьох депутатів, що не має права втручатися у діяльність судів.

«Ми сьогодні з вами, шановні колеги, маємо можливість, дивлячись очі в очі, глянути та сказати одне одному правду, – заявляє він. – Я також хотів би вам сказати, що як Президент держави я не маю таких прав наказувати слідчому чи Генеральній прокуратурі, кому куди їхати».

Знаючи, що Європа уважно стежить за судовими процесами над представниками української опозиції, Янукович зауважує: він бореться з корупцією, «не зважаючи на посади чи політичну приналежність».

Коли припиняться «корупційні рекорди»?

Проте саме на корупцію звертають увагу члени ПАРЄ, зокрема, парламентар Ліз Крістоферсен.

«Згідно із індексом корупції організації «Трансперенсі Інтернешнл», Україна – надзвичайно корумпована держава, яка зі 179 країн перебуває на 134-му місці», – каже представниця Норвегії.

«Які головні причини української корупції? Що конкретно вже зроблено для її подолання і коли Україна опиниться на кращій позиції цього рейтингу?» – запитує Ліз Кристоферсен, яка представляє у ПАРЄ політичну групу соціал-демократів.

З 1 липня набуде чинності щойно ухвалений закон про боротьбу з корупцією, каже Віктор Янукович, дозвільна бюрократична система значно скорочується, а реформи в Україні, зокрема, спрямовані на викорінення цього явища, яке за часи незалежності тільки поширилося.

Водночас Президент України вкотре наголосив на незмінності шляху до європейськоїй інтеграції України, яка, вважає він, служить об’єднавчим фактором всього суспільства.

Чи «опрацьовували» членів ПАРЄ президентські помічники?

Тим часом у медіапросторі поширилася інформація щодо того, що на парламентарів Ради Європи чинився тиск з приводу того, щоб вони не ставили Президентові Януковичу «незручних» питань.

Дехто з депутатів каже, що дзвінки з питаннями перед виступом Президента Віктора Януковича все ж таки були.

На правдивості цієї інформації наполягають представники української опозиції. Українські опозиціонери розповіли Комісару Ради Європи про політичні переслідування 22 червня народні депутати від опозиційних фракцій «БЮТ-Батьківщина» та НУНС – Володимир Ар’єв, Олександр Сочка, Еліна Шишкіна та Олесь Доній – зустрілися у Страсбурзі з Комісаром Ради Європи з прав людини Томасом Хаммарбергом. Про це повідомив народний депутат Олександр Сочка.

За його словами, депутати поінформували Комісара про політичні переслідування в Україні лідерів опозиції Юлії Тимошенко та Юрія Луценка, порушення прав людини, а також про інші факти вибіркового переслідування громадських активістів.

Опозиціонери також поінформували Томаса Хаммарберга щодо фактів порушення свободи слова в Україні і позбавлення ліцензій окремих телеканалів.

Сочка повідомив, що депутати передали Комісару Ради Європи з прав людини звернення про політичні переслідування в Україні, підписане громадськими діячами, правозахисниками, митцями, політиками з України та інших країн Європи. «Томас Хаммарберг заявив під час зустрічі, що уважно відстежує і моніторить ситуацію в Україні і повідомив про намір відвідати Україну у листопаді», – сказав народний депутат.

Нагадаємо, 9 червня Європарламент закликав владу України скасувати підписку про невиїзд лідеру партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», колишньому прем’єр-міністру Юлії Тимошенко. Після цього Генеральна прокуратура відмовила Тимошенко в дозволі відвідати Брюссель (Бельгія) і Страсбург (Франція) 21-24 червня. Тимошенко перебуває на підписці про невиїзд із середини грудня 2010 року

21 червня 29 членів Парламентської асамблеї Ради Європи підписали заяву «Брак свободи в Україні», у якій наголосили, що затримання великої кількості опозиційних українських політиків, колишніх членів уряду за звинуваченнями, які є, по-суті, політичними, є неприйнятним.

Коли, під час виступу в Страсбурзі Янукович заявив, що як ніхто зацікавлений у тому, щоб імідж країни не страждав через заяви про політичні переслідування, зокрема екс-прем’єра Юлії Тимошенко. Водночас запевнив, що кримінальні справи на корупціонерів не пов’язані з політикою.

У Бундестазі назвали виступ Януковича на сесії ПАРЄ нісенітницею

Депутат Бундестагу баронеса Віола фон Крамон заявила, що відповіді Януковича на сесії ПАРЄ незадовільні, адже у відповідь на деякі питання він ніс таку нісенітницю. Нагадаємо, що майже рік тому держсекретар США Гіларі Клінтон від свого імені заявила, що Янукович водить Європу та Сполучені штати за ніс. Цю тезу підхопила західна преса і до тепер воне не не тільки не втрачає актуальності, а ще й постійно набирає обертів. “Віктор Янукович під час свого виступу безуспішно намагався подати Україну сучасною демократичною державою, яка зараз намагається позбутися негативної спадщини, залишеної попередньою владою.

баронеса Віола фон Крамон

Слід зазначити, частково те, що говорилося, було нісенітницею, що стало ясно після деяких питань”, – сказала, баронеса фон Крамон, яку процитувала Deutsche Welle.

Також вона наголосила, що Янукович говорив досить довго і тому не вдалося задати йому багато питань. “Але ті питання, які прозвучали, влучили в яблучко. Звичайно, його спитали про Юлію Тимошенко, яка була запрошена, але не отримала дозволу на виїзд. Як так може бути у демократичній країні? Зараз багато колишніх членів уряду або людей, які працювали на попередню владу, переслідуються. Тому виникає питання вибірковості юстиції у демократичній Україні. Звичайно, спитали і про корупцію, яка, за даними Transparency International, не поменшала, а навпаки зросла при президентстві Януковичі. Але на всі ці питання не прозвучало задовільних відповідей”, – резюмувала пані фон Крамон.

Нагадаємо, що напередодні сесії ПАРЄ у ЗМІ з’явилася інформація, що постійне представництво України при Раді Європи просило депутатів Парламентської асамблеї Ради Європи не ставити незручних питань Президенту України під час його виступу. Українське МЗС, захищаючи Януковича, назвало таку інформацію – провокацією.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.