Вирок Тимошенко припинить зближення України із Заходом i наблизить «Нон-грата» Януковичу

Вироком Юлії Тимошенко українська влада досягла тривожного нового антирекорду у погіршенні стану демократії та верховенства права – вважають впливові сенатори США Джон Маккейн та Джозеф Ліберман. «Сьогодні вкрай важливо, щоб Сполучені Штати та європейські союзники пояснили українській владі, що Україна не зможе скористатися перевагами євроатлантичної інтеграції, поки вона порушуватиме такі цінності, як свобода, політичний плюралізм та верховенство права, які лежать у самому серці євроатлантичної спільноти», – заявляють американські законодавці у спільній заяві.

На рішення Печерського суду відреагували численні правозахисні організації та західні експерти. Організація Міжнародна амністія переконана, що переслідування Юлії Тимошенко політично вмотивоване.

«Висунуті їй звинувачення не визнаються злочинами у всьому світі, це спроби криміналізувати рішення, які вона приймала під час своєї роботи», – говориться у заяві одного з експретів Міжнародної амністії.

«Я вважаю, ні для кого не секрет, що і у США, і в Європі цю новину сприйняли з великим розчаруванням. Наслідки такого розвитку подій ми ще побачимо в майбутньому. Але якщо пані Тимошенко посадять на 7 років у в’язницю, це стане постійним джерелом погіршення відносин між Сполученими Штатами та Україною. Я і вважаю, що це трагедія», – зазначив директор Програми Росії та Євразії у Фонді імені Карнеґі Джеймс Коллінс.

«Винісши такий вирок, Україна показала світу, що вона не є Європейською країною», – заявив «Голосу Америки» колишній посол США у Литві та експерт Держдепартаменту США з питань Східної Європи Кіт Сміт:

«Я вважаю, те, що сталося – трагедія і для України, і для її європейських сподівань. Це відкине назад процес зближення України з Європою. Це справжня трагедія, особливо оскільки ця справа була побудована на таких непереконливих звинуваченнях як перевищення повноважень. Зараз, коли Тимошенко за ґратами – це на довго ускладнить відносини між Європою та Україною. Мені дуже жаль, що так сталося. Реакція Заходу така: Україна не готова бути в Європі. Україна не є європейською країною, принаймні коли йдеться про систему цінностей».

Держдепартамент США та ЄС – офіційні заяви

«Нон-грата» Януковичу як можливий наслідок вироку Тимошенко

Останніми тижнями американські дипломати попереджали український уряд, що ув’язнення Тимошенко може зробити президента України Віктора Януковича персоною нон-грата, тобто, небажаним гостем у Вашингтоні та в інших західних столицях.

Сенатор-демократ Чарльз Шумер в інтерв’ю ньюйоркській радіостанції WOR зауважив, що вирок у Києві може зробити недосяжною угоду про вільну торгівлю і договір щодо асоціації з Європейським Союзом. Між тим, обидва документи, каже сенатор Шумер, близькі до підписання.

На думку Еллен Баррі, оглядача газети The New York Times, лідери Євросоюзу можуть навіть відкликати запрошення Януковича відвідати Брюсель 20 жовтня, а наступного року можуть відмовитися від ратифікації угоди про вільну торгівлю – попри 19 раундів переговорів упродовж 4 років.

Разом з тим, американський оглядач, посилаючись на погляд урядовця, висловлений за умов збереження анонімності, пише, що у київських коридорах влади натякають на сценарій виходу зі скрутної для Президента ситуації. За цим сценарієм, невдовзі після вироку пані Тимошенко президент Янукович підпише указ, що скасовує кримінальний характер обвинувальної статті, на пісдтаві якої судили колишнього прем’єр-міністра.

Гельсінська Комісія збентеженa та стривоженa

Гельсінська Комісія висловила збентеження та стривоженість з приводу вибіркового та політично вмотивованого переслідування та засудження Юлії Тимошенко. “Політично вмотивоване засудження Юлії Тимошенко яскраво ілюструє кризу демократії в Україні,” – заявив голова комісії республіканець Крістофер Сміт.

“Переслідування Тимошенко та вирок у її справі ставлять під велике запитання відданість України стандартам прав людини, демократії та верховенства права, які сповідає ОБСЄ. Вирок забороняє їй обіймати державні посади протягом трьох років, що примушує сумніватись в тому, що вибори наступного року в Україні відповідатимуть стандартам ОБСЄ, та викликає сумніви з приводу відповідності України для головування в ОБСЄ у 2013-му році”.

“Це серйозний удар по демократії в Україні”, – заявив спів-голова комісії Бенджамін Кардін.

“Вибіркове переслідування представників попереднього уряду, яскравою кульмінацією якого я політично вмотивоване засудження колишнього премєр-міністра Юлії Тимошенко, суперечать деклараціям та зусиллям України щодо інтеграції в Європейський союз. Гельсінська комісія та Сполучені Штати дієво та послідовно підтримували європейські прагнення України , які є найкращою гарантією майбутнього України як незалежної, демократичної та процвітаючої країни. Нажаль, засудження Тимошенко лише ставить під удар всі ці зусилля”, – заявив спів голова Гельсінської комісії.

Комісія з Безпеки та Співпраці в Європі також відома як американська Гельсінська комісія , є незалежною агенцією уряду США, яка займається моніторингом дотримання Гельсінських угод та укріплює безпеку підтримуючи права людини, демократію, економічну, природоохоронну та військову співпрацю між 56-ма країнами.

Комісія складається із 9-ти представників висунутих сенатом США, 9-ти – від Палати представників Конгресу. До неї також входять по одному представнику від державного департаменту, міністерств Торгівлі та Оборони.

УККА закликає уряд США заморозити активи антидемократичного режиму

Тим часом, Український конгресовий комітет Америки, організація, яка репрезентує понад мільйон американців українського походження, обурена та рішуче засуджує обвинувальний вирок екс-прем’єр-міністру України Юлії Тимошенко, оголошений Печерським районним судом міста Києва.

“Обвинувальний вирок 11 жовтня, яким колишнього прем’єр-міністра засуджують до 7 років ув’язнення та забороняють їй обіймати офіційні посади протягом трьох років, демонструє вибірковість та політичні мотиви чинного режиму, а також не залишає жодних сумнівів в тому, що рішення суду було винесене під диктовку влади, щоб усунути провідного опозиційного політика від участі у наступних виборах”, – йдеться в заяві УККА. Український конгресовий комітет Америки наголошує, що разом з міжнародною спільнотою вважає цей процес упередженим, таким, що не відповідає міжнародним стандартам, а також вибірковим переслідуванням опозиційних політиків та членів колишнього уряду. “Тому вирок не лише демонструє поточні антидемократичні та авторитарні тенденції режиму, але й серйозно загрожує європейським прагненням країни, особливо очікуваній ратифікації Угоди про асоціацію з Європейським Союзом”, – вважають представники організації.

“Використання президентом Януковичем кримінального законодавства для власних політичних цілей не можна терпіти! УККА закликає уряд Сполучених Штатів вжити необхідних заходів для підтримки демократій та прав людини в Україні. Ми закликаємо уряд Сполучених Штатів обмежити видачу віз та заморозити активи чинного антидемократичного режиму, а також провести слухання в Конгресі щодо санкцій та майбутньої іноземної допомоги уряду України”, – йдеться в заяві.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.