Чи не кує влада гвіздки для власного розп’яття?

Перефразуючи Альберта Швейцера: істинна мораль починається там, де перестають гратися словами. Пропонований закон, (“Про захист суспільної моралі”, – Ред.) власне, і є такою грою у моральність, де за наспіх зліпленими текстами стирчать ослячі вуха приборкувачів свободи і прав людини. Бачимо відверту спробу посилити тиск на суспільство ще жорстокішою цензурою й наступом на вже завойовані Україною свободи. Ніхто не може бути абсолютно вільним, доки не всі вільні. Ніхто не може бути цілком щасливим, доки не всі щасливі. Самі розумієте, ці фолософські аксіоми сьогодні викликають хіба гірку усмішку.

Загальновизнано: ситуація в Україні катастрофічна, 2012-й обіцяє стати роком коліївщини й нових майданів, на жаль, уже не безкровних, бо тоді йшлося про честь і гідність, а тепер ходить про виживання цілої нації, про соціальне перенапруження української генетичної мережі. Культура завше була тим запобіжником, кий не давав цій мережі самознищитись; сьогодні ці перемикачі систематично зліквідовують. Для чого ви це робите, панове самгубці? Чи вам просто бракує розуму це усвідомити?

Сьогодні, коли світ рухається в бік інноваційних держав на базі віри, культури й етики, коли в цьому наш єдиний порятунок, наша влада тотально держимордний і хапальний інстинкти. Рейдерські атаки на бібліотеки й музеї, на галереї й майстерні художників, на заповідники й храми, на хорову капелу й книгарні (“Сяйво”, “А-баба-галамага”), на кінотеатри (той же “Жовтень” – в Україні 270 кіноекранів – у Франції 6500). З Національного центру Леся Курбаса – з бюджетної установи – знято оплату за комунальні послуги – попереду зима; центрові закритись?
Кричущий факт: закрито рахунки “Київнаукфільму” – а він виграв 3 унікальні проекти – кому знадобилося їх убити? Книгу загнано в кут, на одну українську – після деякого піднесення – сьогодні знову 8 російськомовних, три чверті преси – російськомовні, значна її частина фінансується з Росії.

Пропонований закон, особливо його штрафні, карні рефлекси, спрямований проти свободи преси, радіо, телебачення. Обмакогонювання українців тупою, нахабною і цинічною рекламою, телевізійним російським “милом” – для чого ці страхітні серіали про війну – як у 1939 році за Сталіна? Побійтеся Бога, проти кого готується воювати Росія? Для чого нам в Україні постійне людовбивче оспівування ментів і братків – ми бачимо їх і без того на кожному кроці – в уряді, в партіях, у телешоу!.. Очевидно, існує добре фінансована програма створення в Україні нового совка, колоніального туземця, який за брязкальця купуватиме будь-який халтурний чужоземний неліквід. Хто покладе цьому край?.. Для чого провокувати людей честі й свободи на ризиковані вчинки?

Останньою віддушиною для українського інтелігента було радіо. Але й туди прийшла цензура. Прийшла не на шансон і не на гламурну пошлятину. Прийшла туди, де йшлося про речі серйозні… Відчув це на собі – недавно закрили мою авторську програму “Політика і мораль” – я вів її три роки, безкоштовно, 45 хвилин щочетверга, телефонні дзвінки й мої відповіді в ефірі. Які ставали щодалі гострішими – і запитання, і мої відповіді, звичайно – бо треба бути чесним і говорити правду. Рейтинг передачі був високий, мене нагородили за неї “Золотим мікрофоном”. І ось – відразу по завершенні судового фарсу над Юлією Тимошенко, який повернув нас до сталінських політичних судилищ 30-х років, надійшло розпорядження: передачу заборонити. Логічно? Авжеж – якщо логікою вважати лицемірство.

Це лише один приватний випадок. А їх сьогодні десятки й сотні. Я одержу. скарги й прохання підтримки чи не з усіх областей України: самодурство стало нормою, закон обслуговує шахраїв, прокуратура удає з себе Прокуратуру, судді розігрують ролі суддів, депутати надепутатили таке, що вже й не вилізають з цього багна – попереду кульмінація страхітного балагану безвладдя, здирства, хамства й аморалізму…

То чи не кує влада гвіздки для власного розп’яття?

Лесь Танюк,
голова Всеукраїнського товариства “Меморіал” ім.Василя Стуса,
виступ 9 листопада 2011р. на парламентських слуханнях “Стан суспільної моралі в Україні”,

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.