Письменника Винничука підтримали “мазохістичним” флеш-мобом

На захист Юрія Винничука від перевірок правоохоронців у Львові провели флеш-моб. Оригінально відзначили у Львові 176-у річницю від дня народження письменника Леопольда фон Захер-Мазоха. Біля його пам’ятника у центрі міста молодь та митці провели флеш-моб на підтримку сучасного львівського письменника Юрія Винничука, якого правоохоронні органи перевіряють “на предмет” порнографії та закликів до повалення чинної влади.

“Убий підараса” – метафора, а не заклик

Йдеться передовсім про вірш, що його прочитав Винничук на одному з фестивалів Києва під назвою “Убий пі…са!”, і відео з яким потрапило до депутата Леоніда Грача. Той побачив у вірші заклик до повалення влади і скерував запит до прокуратури, яка вирішила взяти у митця пояснення, чому і про кого він написав поезію.

Цей випадок набув значного розголосу, відтак сьогодні під читання паном Винничуком власних віршів. Щоправда, це не заважало їм хором скандувати услід за письменником “Убий підараса!” як рефрен до акції.

Сам Юрій Винничук, відомий за псевдонімом як Юзьо Осерватор, стояв на трибуні, вистеленій червоним полотном, на якому стояли “інструменти мазохіста” на кшталт наручників, щипців та нагайок. Коли він почав читати еротичну поезію про те, як кохався із комсомолкою у ленінській кімнаті, молодь під трибуною взялася до справжнього мазохізму — юнки завзято шмагали юнаків батіжками під захоплені вигуки публіки.

Щоправда, акція закінчилася без каліцтв — письменник розрізав великий торт, почастували не лише учасників флеш-мобу, але й всіх охочих.

“Це все-таки поезія, хоч і не надто висока, тому слова “Убий п…са” не можна сприймати як заклик до якогось насильства, це метафора. Мені йшлося про те, щоби убити підараса в собі, в душі”, – наголосив Юрій Винничук.

При цьому він сказав, що це різновид соціальної поезії, яку охоче сприймуть в масах. “Я знаю, що цей вірш уже розійшовся в народі, його цитують і переписують, його знають багато тисяч людей”, – сказав письменник.

Міліція вибачилася. Після дзвінка Герман

Ситуацію з приходом міліції та дачею пояснень щодо віршів Юрій Винничук сприймає радше з гумором. Він розповів, що після того, як про це стало відомо колегам-письменникам, вони почали телефонувати зі словами підтримки, а декотрі — з порадами.

До прикладу, Марія Матіос, яка мала приблизно такий же клопіт минулого року через звернення іншого народного депутата від КПУ, порадила панові Винничукові “довести ситуацію до абсурду”, тоді претензії зникнуть. Письменник каже, що після візиту міліціонерів і розголосу довкола цієї події дещо змінилося. Зокрема, до нього дзвонила радник президента Януковича та колишня львів’янка Ганна Герман.

Після цього дзвінка міліція оприлюднила інформацію з вибаченнями на адресу письменника. Вони, мовляв, лише перевіряли звернення депутата і шкодують, якщо заподіяли письменникові якісь незручності. Натомість колега Юрія Винничука Володимир Лис сказав журналістам, що ситуація, коли письменника можуть перевіряти на кримінал за якийсь твір є в принципі абсурдною і відкидає Україну у 18-е століття.

“Більшої дурні, ніж влаштовувати кримінальні переслідування за літературні твори не може бути. Якщо відновиться така практика, то Україну відкине не в 19, а десь у 18-е століття”, – наголосив він.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.