Касетний скандал “імені Забзалюка”

Народний депутат України Роман Забзалюк заявляє, що отримав 450 тисяч доларів США за формальний перехід з фракції БЮТ-Батьківщина до депутатської групи “Реформи заради майбутнього” і таким чином довів існування в парламенті “тушкової метастази”. Він оприлюднив аудіозаписи, які вже порівнюють з “плівками Мельниченка”.

Оприлюднені викриття Романа Забзалюка краще за будь-який репортаж демонструють потойбічне життя політики. Те, про що велика кількість людей здогадувалася, виявилося ще більш відразним. “Записи Забзалюка” – це таємно зафіксовані ним розмови із Ігорем Рибаковим, керівником групи парламентських тушок-перебіжчиків з пафосною назвою “Реформи заради майбутнього”.

Саме там зібралися депутати, які після поразки Юлії Тимошенко на виборах президента залишили склад однойменного блоку. Забзалюк майже два місяці також рахувався перебіжчиком, аж поки 8 лютого не продемонстрував отриманий за цей час компромат.

Експеримент Забзалюка та безцеремонність його співрозмовника показали, що віра влади адмінресурс і тиск грошима є непереборною. Ну і, крім того, виступ Романа Забзалюка можна вважати пострілом стартового пістолету про початок виборчої кампанії-2012.

Він твердить, що ніколи не покидав лав фракції “БЮТ-Батьківщина”, а його перехід до “Реформ заради майбутнього” був спеціально спланований керівництвом його фракції, щоб з’ясувати, за скільки “перекуповують” депутатів.

“По суті, в ці неповні два місяці я формально числився в так званій групі “Реформи заради майбутнього”, однак фактично ніколи й не виходив з лав нашої команди, партії “Батьківщина” та її фракції”, – сказав депутат на брифінгу у вівторок, повідомляє Інтерфакс-Україна.

“За перехід (в парламентську групу) пропонується за 500 тисяч доларів, а потім щомісяця йде як зарплата 20-25 тисяч доларів, і якщо хтось проявляє ініціативу брехливу по відношенню до партії “Батьківщина”, його додатково фінансово стимулюють. Під кінець каденції ще 500 тисяч доларів – напевно, на поліпшення життя вже сьогодні”, – сказав парламентарій.

Він розповів, що керівництво партії “Батьківщина” організувало такий фіктивний перехід, щоб “пролити світло на плани і мотиви утворення “тушкової метастази” в парламенті України.

Під час брифінгу парламентарій оприлюднив касетні записи, на яких, як він твердить, чути розмови лідера депутатської групи “Реформи заради майбутнього” Ігоря Рибакова з членами групи. На цих записах пан Рибаков начебто вказує депутатам, як потрібно голосувати, і називає суми, які вони отримають за те чи інше голосування.

На думку пана Забзалюка, ці факти повинна вивчити “загальнонаціональна державна комісія”.

Депутат також каже, що передасть отримані гроші своїй партії, яка витратить їх на “роз’яснювальну роботу про злочинні дії чинної влади”.

“Ми відзвітуємо за кожну копійку”, – сказав він.

Про створення групи “Реформи заради майбутнього” оголосили 16 лютого 2011 року. В неї увійшли 20 позафракційних депутатів. Керівник групи – Ігор Рибаков, обраний за списками Блоку Юлії Тимошенко.

“Великий шок”

У депутатській групі “Реформи заради майбутнього” кажуть, що не підкуповували депутата Романа Забзалюка. “За перехід (в парламентську групу) пропонується за 500 тисяч доларів, а потім щомісяця йде як зарплата 20-25 тисяч доларів… Під кінець каденції ще 500 тисяч доларів”.

БЮТівській перебіжчик Володимир Каплієнко, виступаючи у ролі адвоката “тушокованих” депутатів каже, що два місяці тому Роман Забзалюк звернувся до лідера групи Ігоря Рибакова з приводу своєї “серйозної хвороби”. Володимир Каплієнко каже, що не знає, про що розмовляли депутати, однак після цього колеги з групи, каже парламентарій, зібрали 100 тисяч доларів США на операцію панові Забзалюку в Ізраїлі. “Ми вимагаємо від депутата Верховної Ради України Романа Забзалюка, представника Блоку Юлії Тимошенко, повернути ці гроші, які ми йому дали на лікування. Тільки завдяки їм він залишився здоровим”, – сказав член групи В. Каплієнко на брифінгу в четвер. При цьому Володимир Каплієнко стверджує, що за перехід в іншу фракцію в парламенті грошей не платять. “Чи платили мені гроші за вихід з фракції БЮТ? Не платили”, – сказав він. “Чи маємо ми ставлення до того, про що заявив Роман Забзалюк? Ще раз кажу – не маємо”, – додав Каплієнко.

Тримаючи захисну позу пан Каплієнко каже, що не знає, чому Роман Забзалюк зробив свою заяву і що той відмовився з ним розмовляти з цього приводу.”Що відбулося після цього, і чому людина себе так повела? Я не знаю. Якось це дуже дивно виглядає”, – сказав він.

Сам пан Забзалюк назвав провокаційними повідомлення про те, що його перехід в депутатську групу був пов’язаний з погіршенням стану здоров’я і пропонованою допомогою. Він каже, що таки мав невеликі ускладнення зі здоров’ям, однак підправив його завдяки колегам з “Батьківщини”.

“Іуда б заздрив”

У середу голова парламенту звернувся до генерального прокурора з проханням “надати правову оцінку інформації” про підкуп депутатів, поширеній бютівцем Романом Забзалюком, повідомила прес-служба Верховної Ради.

Забзалюк сказав, що такий перехід був спеціально влаштований керівництвом його фракції, щоб довести існування корупції серед парламентарів. Пан Забзалюк також оприлюднив аудіозаписи, на яких, як він каже, керівник депутатської групи Ігор Рибаков пропонує йому гроші.

Голова Верховної Ради також просить парламентський комітет з питань регламенту “негайно розпочати комітетське розслідування цієї події” і провести засідання за участю причетних осіб. У середу через свою прес-службу Володимир Литвин сказав, що “безсоромні розбори між людьми, які пройшли до парламенту в лавах однієї політичної сили і працювали в одній фракції, примусили б Іуду корчитися, червоніти з сорому та заздрощів від атмосфери в українському політикумі”.

Мораль чи право?

Про те, що Генпрокуратура має перевірити автентичність оприлюднених матеріалів, каже і народний депутат від Партії регіонів, член Вищої ради юстиції Валерій Бондик.

“Відповідно до Кримінально-процесуального кодексу, якщо була подія, і якщо було оприлюднення через засоби масової інформації… – це приводи і підстави для генерального прокурора порушити кримінальну справу по факту. Поки що по факту, а потім може відносно особи”, – сказав пан Бондик у інтерв’ю “5 каналу”.

Якщо експертиза доведе справжність аудіозаписів пана Забзалюка, на яких начебто йдеться про спробу його підкупу, депутати будуть змушені зняти депутатську недоторканність з “того, хто давав гроші, і того, хто брав гроші”, каже Валерій Бондик. “Це ж кримінальне діяння – і з одного боку, і з іншого”, – додав він, сподіваючись, що Забзалюкможе перелякатися і забере свої звинуваченя назад.

А от, представник президента у парламенті Юрій Мірошниченко вважає, що події з паном Забзалюком “лежать у моральній площині”, тому ні президент, ні депутати не можуть втручатися в це питання.

Про це він сказав в ефірі телеканалу ТВі, відповідаючи на запитання, чи слід очікувати реакцію президента Віктора Януковича на заяви опозиційного депутата. Він також додав, що Партія регіонів, до якої він належить, не має жодного стосунку до групи “Реформи заради майбутнього”. При цьому представник президента твердить, що з політичної точки зору перекупи народних депутатів є неприпустимими.

Гроші на лікування

Сам Роман Забзалюк каже, що фракція “БЮТ-Батьківщина” вважає нинішню владу узурпованою, і не довіряє регламентному комітету Ради, де більшість складає Партія регіонів. Тому, на його думку, результати депутатського розслідування розглядатиме наступна каденція Верховної Ради. “Остаточне рішення по тому, як зараз діяти, і наскільки можливо говорити про законодавчу площину в цій державі… прийме фракція”, – сказав він в інтерв’ю “5 каналу”.

Роман Забзалюк підтвердив, що саме лідер цієї депутатської групи Ігор Рибаков пропонував йому гроші. “Саме Рибаков мені пропонував гроші не тільки за перехід, але і за те, щоби я провів певні заходи з чинними керівниками партії “Батьківщина”, – сказав він в ефірі “5 каналу”.

Депутат уточнив, що вони мали “брати від пана Рибакова певних кандидатів” до складу окружних і дільничних виборчих комісій. Сам Ігор Рибаков стверджує, що його група виділила гроші панові Забзалюку для лікування за кордоном на його ж прохання, оскільки від своїх однопартійців він начебто отримав відмову.

“Порадившись з фракцією, ми прийняли рішення виділити йому гроші на лікування”, – цитує заяву прес-служби пана Рибакова Інтерфакс-Україна. Роман Забзалюк визнає, що мав ускладнення зі здоров’ям, однак каже, що з лікуванням йому допомогли якраз колеги з “Батьківщини”.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.