Літні вибори мера Києва як технологія

Верховна Рада України ближчим часом має визначитися, коли відбудуться вибори міського голови Києва. Зараз у парламенті та в адміністрації президента обговорюється кілька можливих сценаріїв: проведення виборів мера одночасно із виборами Верховної Ради у жовтні 2012 року або швидше – влітку.

Дату проведення виборів мера може призначити лише парламент. Поки що у профільному комітеті Ради немає проектів рішень, оскільки, як вважають експерти, не ухвалене рішення на політичному рівні – за межами парламенту.

Чотирирічні повноваження Леоніда Черновецького, який формально лишається міським головою, завершуються наприкінці травня.

Опозиційні партії раніше закликали до дострокових виборів, наголошуючи, що мера у столиці фактично немає. Коли ця пропозиція не була підтримана парламентом, висловлювалися ідеї провести їх якомога швидше – у травні. Проте і ця ініціатива не була реалізована.

Нині голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов каже, що його політична сила схиляється до того, аби вибори міського голови відбулися швидше, а не одночасно із парламентськими виборами у жовтні.

Опоненти влади вбачають у таких намірах зовсім не турботу правлячої політичної сили про те, аби якомога швидше заповнити крісло, яке давно вже звільнив Леонід Черновецький. Вони кажуть про тактичну, політтехнологічну мету влади.

Літня тактика

Учасник багатьох виборчих кампаній у столиці, депутат парламенту Олександр Чорноволенко вважає, що влада може призначити вибори на літо передусім через те, що саме у цю пору року багато киян залишає столицю.

“Усім відомо, що влітку киян у місті значно менше, ніж в іншу пору року. Особливо у липні-серпні. Виїжджають студенти, молодь, батьки із дітьми. Більше того, я думаю, що саме цього літа через проведення Чемпіонату Європи з футболу влада спонукатиме населення залишати Київ, аби зменшити навантаження на міське господарство. А це означає, що влітку у столиці буде зовсім інша структура виборців, ніж, наприклад, у жовтні”, – сказав в інтерв’ю ВВС Україна Олександр Чорноволенко.

Депутат також каже, що за такого сценарію розпал виборчої кампанії припаде на проведення Євро-2012, що може завадити і чемпіонату, і виборам.

Як вважають експерти, “структура виборців”, про зміну якої в літню пору року каже лідер київської організації Народного руху, буде не на користь молоді, яка більше схильна голосувати за голову партії “УДАР” Віталія Кличка, аніж за Олександра Попова, який є представником Партії регіонів і керує Київською міськдержадміністрацією.

Один із лідерів партії “УДАР” Володимир Курінний також вбачає у намірах провести вибори мера улітку тактичну мету Партії регіонів.

“З одного боку, зрозуміла їхня мотивація: вони думають, що чудово проведуть Євро-2012, і на цій хвилі їхні шанси підвищаться. Інша причина: вибори у липні – це вибори без киян. Для тих, хто розраховує на адміністративний ресурс, а не на виборця, липень – найкращий варіант”, – сказав в інтерв’ю ВВС Україна Володимир Курінний.

Однією із дат виборів, що лунала неофіційно, називають 15 липня.

Проте керівник міськдержадміністрації Олександр Попов назвав її “невигідною” для нього як для кандидата у мери.”Найбільш невигідною ця дата буде для мене. Тому що я не можу займатися політикою чи передвиборчою агітацією, коли ми проводимо чи готуємося проводити такий серйозний захід, як Євро-2012″, – визнав минулого тижня Олександр Попов в інтерв’ю журналістам.

Проте керівник столиці нічого не сказав про вибори, приміром, у серпні, коли чемпіонат уже завершиться. Він лише зауважив, що “як вирішить Верховна Рада, так і буде”.

В інтерв’ю ВВС Україна заступник голови фракції Партії регіонів Вадим Колесниченко запевнив, що жодного проекту рішення з приводу дати виборів у фракції немає.

“Тому й немає предмету для розгляду. А часу для ухвалення рішення у Верховної Ради ще багато, до квітня місяця”, – сказав один із лідерів фракції.

Кличко проти Попова

Щодо головних суперників, які боротимуться за посаду міського голови, то тут немає ніякої інтриги. Партія регіонів, швидше за все, висуне кандидатом Олександра Попова. Сам він неодноразово підтверджував, що готовий боротися за посаду мера.

“За час, який я працюю, багато чого вдалося зробити, щоб не тільки стабілізувати ситуацію у Києві, а дати реальні перспективи поліпшення становища. Цим цікаво займатись, і я хотів би цим займатись. І впевнений, що буде результат”, – сказав Олександр Попов наприкінці січня.

“Ми готові до будь-якої дати виборів, на відміну від Партії регіонів, яка зараз визначається залежно від того, як ця дата може вплинути на результат їхнього кандидата”, – сказав ВВС Україна Володимир Курінний. Водночас, один із керівників партії “УДАР” розповів, що хоча лідери об’єднаної опозиції неодноразово заявляли про готовність підтримати Віталія Кличка на виборах мера, формально таке рішення не ухвалювалося, переговори тривають.

Проте опозиція ще має намір поборотися за зміну закону про вибори до місцевих органів влади, який був змінений силами провладної більшості у 2010 році. А також запровадити норму закону, згідно із якою міський голова обиратиметься у два тури.

Окрім того, опозиційні партії хочуть повернути повноваження міському голові, які він втратив внаслідок законодавчих змін – тоді, коли провладна більшість усувала Леоніда Черновецького від керівництва столицею. Фактично, зараз мер, окрім права вести сесію Київради і представницьких функцій, повноважень не має.

Вірогідно, що під час розгляду постанови про призначення виборів мера у Верховній Раді опозиція спробує домогтися цих змін. Проте вони стануть можливими лише у випадку, якщо з ними погодиться провладна більшість. Принаймні, до формування нового складу парламенту цієї осені.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.