Брюссель Кузьміну припиняйте маскарад зі знищення політичних опонентів

9 травня в Європарламенті відбулося засідання “круглого столу” на тему: “Процес проти Юлії Тимошенко – виконання українського законодавства чи порушення прав людини”. На цей організований чеським депутатом, віце-президентом групи Прогресивного Альянсу соціалістів та демократів Лібором Ручеком “круглий стіл” приїхали перший заступник генерального прокурора України Ренат Кузьмін.

На цю зустріч також приїхали данський юрист, представник Данської Гельсінської групи з прав людини Мікаель Лінгбо, а також низка депутатів Європарламенту, які активно стежили за дискусією двох спікерів, та намагалися переконати представника української прокуратури в необхідності пошуку рішень щодо справи екс-прем’єра Тимошенко.

У вступній промові данський юрист сказав, що підготував вже чотири доповіді щодо судових процесів проти низки опозиціонерів в Україні, серед яких, крім Юлії Тимошенко, також екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, екс-виконувач обов’язків міністра оборони Валерій Іващенко та колишній перший заступник міністра юстиції Євген Корнійчук. За словами юриста, всі ці процеси свідчать про вибірковість правосуддя в Україні.

“Мій висновок – переслідування Тимошенко та її союзників є вибірковим, вони переслідуються за ті дії, за які не переслідуються інші, і це чітке порушення прав людини”, – заявив пан Лінгбо.

Данський юрист також звернув особливу увагу на те, що в демократичних європейських державах судова система контролює діяльність прокуратури в процесі чесної конкуренції між прокурорами та адвокатами під час розгляду справ. Що ж до України, то тут, за його словами, ситуація повністю протилежна, і в більшості випадків суд ухвалює рішення на користь прокуратури.

“Висновок для мене – права людини у випадку Тимошенко та інших опозиційних політиків були порушені”, – зазначив пан Лінгбо, додавши, що рівень захисту прав людини проявляється передусім у тому, як держава застосовує закони у відносинах зі своїми громадянами.

Кузьмін: про “політичних” і “умовних”

Оплески, які викликав виступ пана Лінгбо, здається, зовсім не засмутили першого заступника Генпрокурора України.

“Якщо б я перебував у залі, як поважні колеги зараз, і чув би цю доповідь вперше зі слів поважного пана Лінгбо, я би, мабуть, злякався, відчув би жах, і вирішив би для себе, що за таких найгрубіших порушень прав людини, найбільш правильна реакція – бойкотувати Україну, Євро-чемпіонат, і триватися від неї подалі”, – розпочав свою промову пан Кузьмін.

Представник прокуратури зазначив, що проблема кримінального переслідування Юлії Тимошенко має дві складові: юридичну та політичну. При цьому, політичною за його словами, є та критика, яка лунає з боку європейських політиків та правозахисників на адресу офіційного Києва. До юридичної ж частини справи пан Кузьмін відніс результати розслідувань прокуратури, як ті, що вже були викладені в судах, так і ті, що поки перебувають на стадії досудового слідства.

Звинувативши Тимошенко в тому, що вона була одним з найбільших олігархів України представник прокуратури коротко нагадав суть справ, порушених проти неї, а також повторив вже озвучені раніше обвинувачення у її співпраці з колишнім прем’єр-міністром України Павлом Лазаренком, наголосивши, що разом Тимошенко та Лазаренко замішані у кривавих розборах.

“У нас є дані, прямі заяви про те, що саме Лазаренко, діючи в інтересах компанії Тимошенко, організовував та фінансував вбивство членів українського парламенту”, – сказав Ренат Кузьмін.

Визнавши, що Тимошенко була засуджена за старим Кримінальним процесуальним кодексом, який був схвалений ще в 1961 році, прокурор водночас зазначив, що не він його вигадав, а також звернув увагу присутніх на той факт, що ні Тимошенко, ні президент Віктор Ющенко нічого не зробили для того, щоб схвалити новий кодекс, відтак, лише за часів президентства пана Ющенка, за підрахунками Рената Кузьміна, за старим Кримінальним процесуальним кодексом засудили близько 907 тис. осіб.

Не обійшовся представник прокуратури і від кількох політичних заяв. Так, він висловив переконання, що колишній міністр внутрішніх справ Луценко є лише “умовним опозиціонером”, оскільки двічі працював міністром в урядах Віктора Януковича.

Говорячи про повідомлення про побиття Юлії Тимошенко в Качанівській колонії, Ренат Кузьмін назвав такі повідомлення “провокацією, яка має своєю метою дискредитацію української влади”. При цьому, відповідаючи на запитання з залу, представник прокуратури неодноразово наголошував, що він – не політик, а слідчий.

“Я не видаляю своїх політичних конкурентів, у мене їх немає. І не збираюся балотуватися до парламенту чи в президенти. У мене інше завдання, у мене завдання – об’єктивно зібрати докази і представити їх суду. І все”, – сказав Ренат Кузьмін.

“У нас немає репресій з політичних мотивів. І якщо у нас є якісь порушення прав людини, ми готові за це відповідати. Ми готові покарати чиновників, які припускаються цих порушень. Якщо я, не дай Боже, порушив права людини, я готовий нести за це персональну відповідальність”, – додав перший заступник генпрокурора.

Не переконав?

Голова Комітету з питань закордонних справ Європарламенту Ельмар Брок, коментуючи вислови представника прокуратури, зазначив, що сподівався отримати якусь нову інформацію, однак почув лише те, про що вже багато разів говорили.

“З цими аргументами ви не можете переконати юридичну міжнародну спільноту. Немає нікого, хто зрозуміє вашу аргументацію”, – наголосив депутат. Він також зазначив, що свого часу за схожими обвинуваченнями і зі схожими формулюваннями в Радянському Союзу було засуджено Льва Троцького.

Співголова групи “зелених” Європарламенту Вернер Шульц, закликавши припинити політичну помсту в Україні, заявив, що представник генпрокуратури займався пропагандою і навіть порівняв його методи з методами нинішнього російського президента Володимира Путіна.

“Я думаю вам слід припинити цей маскарад, і припинити знищувати політичних опонентів”, – сказав депутат, відповідаючи на прохання пана Кузьміна надати поради, як вийти з ситуації, що склалася.

Не змінив свою позицію щодо порушень прав людини при розгляді справ опозиційних політиків в Україні і данський юрист та правозахисник Мікаель Лінгбо.

“Права людини – вони для всіх: і для винних, і для невинних”, – наголосив він у своїй заключній промові.

“Ми почули, що вона (Тимошенко – ред.) – найбільший олігарх, але, вибачте, це – не кримінальна справа”, – продовжив данський юрист. Він також зазначив, що обвинувачення Юлії Тимошенко у політичних вбивствах – це лише підозри, а також, що отримав запевнення від американських дипломатів в тому, що Лазаренко, засуджений у США, був обвинувачений у справах, “які не мали нічого спільного ні з убивствами ні з Тимошенко”.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.