Конгрес США готовий прирівняти Україну до Білорусі

Головною метою представленої в Конгресі резолюції, каже старший співробітник Гельсінської Комісії Орест Дейчаківський є сприяння проведенню в Україні виборів, які б відповідали міжнародним стандартам. Серед перших кроків, до яких закликають українську владу американські законодавці, є звільнення колишніх посадовців, ув’язнених за політичну діяльність. У резолюції, скерованій на розгляд Комітету Палати представників з питань закордонних справ Конгресу США конгресменом-республіканцем від штату Нью-Джерзі Крістофером Смітом, міститься заклик до української влади вжити заходів для забезпечення вільних і чесних парламентських виборів, що мають відбутися 28 жовтня.
Резолюція вимагає від президента Януковича та українського уряду припинити вибіркове переслідування політичних лідерів опозиції в Україні, звільнити Юлію Тимошенко та інших ув’язнених посадовців колишнього уряду й цілковито поновити їхні політичні та громадянські права.

Резолюція закликає уряд України забезпечити безумовну повагу до юридичних прав та прав людини всіх в’язнів, засуджених із політичних міркувань, включно з правом на медичну опіку, відповідно до міжнародних норм. В резолюції також міститься заклик відмовити в наданні американських віз українським чиновникам, причетним до серйозних порушень прав людини, антидемократичних дій або корупції, яка підриває демократичні інститути в Україні, в тому числі посадовим особам, відповідальним за вибіркове переслідування і переслідування політичних опонентів.

Беручи до уваги, що Україна у 2013 році перебирає головування в Організації з безпеки і співробітництва в Європі, резолюція закликає український уряд вдатися до негайних заходів для відвернення нинішнього антидемократичного курсу і демонструвати зразкову поведінку, особливо у сферах прав людини та основних свобод, демократії й верховенства права.

Конгресмен Крістофер Сміт є головою Комісії США з безпеки і співробітництва в Європі, яка відома також як Гельсінська комісія. Вона є незалежним урядовим органом США, створеним для контролю за дотриманням положень Гельсінської угоди й інших зобов’язань у рамках Організації з безпеки і співробітництва в Європі. До Комісії входять 9 членів Сенату США, 9 членів Палати представників та по одному представникові Державного департаменту, Міністерства оборони й Міністерства торгівлі.

Україна має дотримуватися своїх зобов’язань у рамках членства в ОБСЄ

Головною метою представленої в Конгресі резолюції, говорить старший співробітник Гельсінської Комісії Орест Дейчаківський, є сприяння проведенню в Україні виборів, які б відповідали міжнародним стандартам. Серед перших кроків, до яких закликають українську владу американські законодавці, є звільнення колишніх посадовців, ув’язнених за політичну діяльність.

“Ми вимагаємо звільнити осіб, які перебувають у в’язниці з політичних мотивів – Юлію Тимошенко, Юрія Луценка та Валерія Іващенка. Ми хочемо, щоб Україна дотрималася своїх зобов’язань, які вона взяла на себе в рамках членства в ОБСЄ. Оскільки Україна головуватиме в ОБСЄ у 2013 році, вона повинна бути добрим прикладом та діяти відповідно до положень, викладених у Гельсінських угодах, де говориться про дотримання прав людини, демократію та верховенство права”, – заявив Орест Дейчаківський в інтерв’ю Голосу Америки.

Даючи оцінку виборам на предмет відповідності міжнародним стандартам, експерти братимуть до уваги низку факторів.

“Ми аналізуватимемо доступ до ЗМІ всіх кандидатів та політичних партій, використання адміністративного ресурсу, склад виборчих комісій. Ми повинні переконатися, що в комісіях збалансовано представлені всі політичні сили. Ми будемо враховувати рівень доступу спостерігачів до виборчого процесу: спостерігачів від політичних партій, незалежних місцевих та міжнародних спостерігачів”, – повідомив співробітник Гельсінської комісії.

Резолюція, представлена в Конгресі, містить положення про відмову у видачі віз особам – порушникам прав людини в Україні. Дехто в нинішньому владному середовищі називає цей документ каральним щодо України та таким, що може призвести до її ізоляції.

“Абсолютно не відповідають дійсності припущення, що метою Гельсінської Комісії є ізоляція України. Тому положення резолюції є дуже чіткими. Там говориться про відмову у в’їзді до США певним українським посадовцям. Резолюція містить чіткий сигнал – якщо людина вдається до певних дій – порушення прав людини, антидемократичні дії, корупція – ми їм просто відмовимо у в’їзді до Сполучних Штатів”, – зазначив пан Дейчаківський.

Якщо резолюція не матиме бажаного впливу, а політична ситуація в Україні продовжуватиме погіршуватися, американські законодавці готові до подальших кроків. “Ми поки що не визначилися… Однак треба пам’ятати, що Гельсінська Комісія в особі конгресмена Сміта внесла на розгляд Конгресу за останні шість років три законодавчі ініціативи стосовно Білорусі, які набули сили закону. Ці законодавчі акти містять дуже серйозні санкції: не лише заборону на видачу віз, але і замороження індивідуальних рахунків, економічні санкції”, – заявив Орест Дейчаківський.

Втім, додає О. Дейчаківський, Гельсінська Комісія має надію, що Україна на цих виборах доведе свою відданість демократичному напрямку, і США не матимуть підстав посилювати тиск на українську владу.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.