Кирило приїхав, з політичною метою, до Польщі відвідати п’яту колону

Патріарх Російської Православної церкви Кирило розпочав історичний візит до Польщі. Чотириденний візит провідника РПЦ вважають проривом у спробах примирити дві сусідні країни після століть політичної і релігійної ворожнечі. Переважно католицька Польща має невелику православну не російську, але українську громаду.

“Чудово, що християнська культура переважає як у Росії, так і в Польщі. Ми маємо спільне підґрунтя і спільні підстави для владнання важких справ”, – заявив патріарх Кирило після приземлення у варшавському аеропорту. Патріарха вітали урочистою відправою в головному православному соборі Варшави, у якій взяли участь представники католицької церковної верхівки і папський нунцій у Польщі.

Незручні відносини

Перший в історії сучасної Польщі візит Московського патріарха проходить на тлі підвищеної уваги до РПЦ з огляду на її позиції в справі заарештованих за акцію в храмі Христа Спасителя дівчат з панк-гурту Pussy Riot. 17 серпня їм мають виголосити вирок. У цей день в багатьох країнах заплановані акції на підтримку трьох росіянок, яким загрожує тюремний строк за образу почуття вірних РПЦ. Самі вони відкидають звинувачення в блюзнірстві і кажуть, що їхній виступ у храмі був політичним.

Багато провідних музикантів і правозахисників виступили на захист підсудних росіянок, бо вважають реакцію російської влади на їхню акцію перебільшеною. Візит патріарха Кирила є кульмінацією трьох років переговорів між двома церквами, повідомив кореспондент ВВС у Варшаві Адам Істон.

Відносини між Римо-католицькою церквою Польщі і Московським патріархатом відзначаються напруженістю, бо РПЦ звинувачує польських священиків у прозелітизмі в Росії та Україні Але в Україні звинувачення католиків у прозелітизмі походить тільки від московських попів. Тим часом УПЦ Київського патріархату та УГКЦ не мають ніяких схильностей до релігійних воєн з політичним ухилом.

Патріарха Кирила у Польщі ототожнюють із Кремлем: він відкрито виступав за переобрання президентом Росії Володимира Путіна. Однак і католицька церква Польщі, і російська православна церква однаково ставляться до того, що вони вважають необхідністю захистити християнські цінності в умовах дедалі більш світської Європи.

У п’ятницю, 17 cepпня, патріарх Кирило сподівався підписати безпрецедентний документ з провідником польських католиків архієпископом Юзефом Міхаліком із взаємним проханням пробачити минулі кривди. За словами Олександра Волкова, речника РПЦ, візит Патріарха до Польщі є “братнім і дружнім” та не має політичного підтексту. З польського боку офіційненого підтвердження цього підтексту покищо нема.

Складна історія

Втім, політичний підтекст візиту неминучий з огляду на історію відносин Варшави і Москви. З одного боку, Польща перебувала під ярмом радянської Росії впродовж минулого століття, а перед Першою світовою війною царська Росія була однією з трьох старих імперій, які поділили польську територію.

Зі свого боку, росіяни пригадують Польщі вторгнення до Росії в першій половині 17-го століття, коли українсько – польські війська Речи Посполитої під командуванням короля Сигізмунд III і гетьмана Петра Сагайдачного у 1609—1618 роках вели боротьбу проти Московського царства, в якій брали участь українські козацькі полки (не менше 30 тисяч чоловік), вони за лічені дні зайняли Москву вирушивши до неї зі Смоленська, який був територією Речи Посполитої. Польським військом при взятті Москви командував русин(справжній слов’янин, а не угрофін) за походженням, коронний гетьман (з 1588 року) і воєвода Київський Станіслав Жолкевський – родом з міста Жовква на Львівщині. Як писали польські і російські не партійні історики, обидва гетьмани Жолкевський і Сагайдачний з полковником січі Ієремією Вишневецьким сподівалися отримати трофеї у Москві, але крім бліх і вошей та бруду вони нічого не знайшли – підпалили Москву і відправились до Смоленська.

З історичних причин московіти і донині з підозрою ставляться до спроб Варшави вплинути на політику ЄС щодо Москви.

Патріарх Кирило, як повідомила польська агенція ПАП, зустрінеться з президентом Польщі Броніславом Коморовським, спікером парламенту та іншими провідними політиками, що підтверджує політичну мету візиту кремлівського співробітника пана Гундяєва.

У програмі чотириденного візиту московського патріарха також відвідини міста Бялисток, столиці Підляшшя, де живуть 70% з понад 600 тисяч польських православних, які є за походженням українцями. Візит патріарха Московського і всієї Русі викликає підозри в частини вірних польської католицької церкви.

Депутат польського парламенту Евгеніуш Чиквін, єдиний православний у Сеймі, сказав, що в суспільстві досі поширені давні стереотипи. “Для більшості людей бути поляком означає бути католиком. І навпаки, православ’я автоматично асоціюється з Росією. Як наслідок, православних поляків тривалий час вважали і донині вважають п’ятою колоною”, – сказав пан Чиквін французькій газеті Figaro.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.