Влада виштовхує опозиційних членів ЦВК

Заступник голови ЦВК Андрій Магера заявив, що оскаржуватиме рішення Київського адміністративного апеляційного суду, який визнав незаконними його дії. Раніше київський апеляційний суд скасував рішення про реєстрацію кандидатом у депутати колишнього першого заступника голови СБУ Володимира Сацюка, а також окремою ухвалою рекомендував голові ЦВК та Президентові України вжити заходів з приводу порушення членами ЦВК присяги.

Експерти розцінюють подібну ситуацію як спробу тиску на членів ЦВК, делегованих до складу комісії теперішньої опозицією.

Київський апеляційний адміністративний суд скасував рішення про реєстрацію колишнього першого заступника голови СБУ Володимира Сацюка кандидатом у депутати на тій підставі, що він не проживав на території України упродовж останніх п’яти років. Суд також визнав протиправними дії двох членів Центрвиборчкому від опозиції – Андрія Магери та Валерія Шелудька, потрактувавши їх як порушення присяги. Окремою ухвалою суд доповів про порушення, допущені членами ЦВК, Президенту України і голові ЦВК для вжиття відповідних заходів.

«Я не погоджуюсь із постановою Київського апеляційного адміністративного суду та окремою ухвалою, – заявив Андрій Магера Радіо Свобода. – Буду завтра подавати апеляційну скаргу до Вищого адміністративного суду і просити переглянути рішення, яке ще не набрало законної сили. Будь-які коментарі цієї постанови я не буду робити з однієї причини. Мене ще чекає розгляд – я не хочу, щоб це було розцінено, як вплив на суддів».

Що ж до реєстрації кандидатом у депутати Володимира Сацюка, то, за словами Магери, він вважає, «що комісія у межах своїх повноважень ухвалила постанову про реєстрацію кандидата».

Суд, ЦВК і межі повноважень

Колишній міністр юстиції Микола Оніщук зауважує, що в даній ситуації, радше, не ЦВК, а суд вийшов за межі своїх повноважень.

«Потребує додаткового вивчення і є дискутивною та частина рішення, яка стосується визнання протиправними дії членів ЦВК. Що стосується можливих наслідків такого рішення, то не всяке скасування рішення ЦВК тягне за собою дисциплінарні наслідки для членів ЦВК», – каже він.

Голова Комітету виборців України Олександр Чернеко розцінює вищезгадане судове рішення як спробу тиску. «Магера був обраний по квоті опозиційних тепер партій, але займає на посаді зважену позицію. Очевидно, це якась спроба, якщо не тиску, то певного такого шантажу, щоб зробити його більш поступливим. Такого ніколи не було, щоб суд рекомендував Президенту, фактично, відкликати членів ЦВК. Це виглядає дуже дивно», – вважає експерт.

Казус постійного місця проживання у передвиборному контексті

Суперечлива ситуація довкола Володимира Сацюка та деяких інших кандидатів виникла через те, що однією з вимог до кандидата в депутати є проживання на території України впродовж останніх п’яти років. Відомо, що колишній перший заступник голови СБУ виїхав з України після президентських виборів 2004 року.

Утім, одночасно зі скасуванням реєстрації Сацюка кандидатом у депутати зареєстрували відомого футболіста Андрія Шевченка, який грав за закордонні клуби, а отже, проживав за межами України.

«Загальносвітова практика вважає, що потрібно більше ніж 185 днів у році, щоб вважатися резидентом країни. Така практика фігурує майже в усіх міжнародних угодах щодо уникнення подвійного оподаткування. Прямих положень, які б чітко визначали застосування виборчого закону, у виборчому законі самому із цього приводу не сформульовано», – зазначає Микола Оніщук.

Центральна виборча комісія завершила процедуру реєстрації кандидатів у народні депутати. На 450 мандатів у Верховній Раді нового скликання претендують 5 тисяч 771 кандидат.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.