Расмуссен про інтеграцію Грузії в НАТО

Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив 29 червня у Тбілісі, що Грузія «стоїть на правильному шляху» і «набагато більше наблизилася до НАТО», але «ви знову маєте взяти на себе ношу і продовжити втілення необхідних реформ». На фото пан Расмуссен звернувся у Національній бібліотеці до грузинських студентів. Цю інформацію на РП надіслало видання Civil Georgia, Tbilisi.

«Але, коли втілите (реформи), потім настане наша черга, щоб виконати обіцянки, на те, що Грузія стане членом НАТО», – заявив він на виступі перед студентами у Національній бібліотеці Грузії у Тбілісі, на другий день візиту Північноатлантиної ради до Грузиї. Ще до цієї події 28 червня генеральний секретар НАТО і представиники Північноатлантиної ради зустрілися з головою Парламенту Грузії Давідом Усупашвілі і депутатами законодавчого органу, від більшості й меньшості.

На зустрічі генеральний секретар НАТО заявив, що президентські вибори у жовтні 2013 року будуть «повторним важливим випробуванням» для устремлінь Грузії до НАТО. Голова Парламенту Давід Усупашвілі заявив: «Грузія досить твердими кроками наближаеться до Північноатлантиного об’єднання, що є вибором грузинського народу і мети, якої дотримується нинішній уряд, адже цій меті служила і попередня влада». «Населення Грузії і члени нашого Парламенту та політики чекаємо й того, що з боку держав членів НАТО будуть зроблені зустрічні кроки», – заяви він і висловив надію, що держави члени альянсу в наступному році продемонструють, що процес інтеграції поглибився.

Лідер парламентської меньшості Національного руху Давід Бакрадзе заявив на цій зустрічі, що у основних політичних груп є єдина позиція стосовно євро-атлантичної інтеграції. За його словами, непросто знайти таке питання, по котрому стільки політиків змогли б домовитися, однак членство у НАТО це є те питання, зяким всі погоджуються.

Виступаючи перед студентами в Національній бібліотеці, генеральний секретар НАТО назвав ті пріорітетні сфери, на котрі мала б звернути увагу Грузія і заявив, що країна має «продовжити роботу, щоб забезпечити найвищі демократичні стандарти». «Ви стоїте на доброму шляху, бо це є шлях до відкритих дверей НАТО. Ви досягаєте реального прогресу. Послідовними і вирішальними зусиллями ви досягнете місця призначення. Тому й увійдете у ці відкриті двері», – заявив пан Расмуссен. За його словами, резолюція про зовнішньополітичний курс країни та конституційні поправки, котрі були прийняті Парламентом одноголосно, були демонстрацією політичного компромісу і діалогу в країні.

«Але у союзників насправді є певні відчуття небезпеки, зокрема стосовно судових процесів проти колишніх офіційних осіб», – продовжив пан Расмуссен, – «Грузія не повинна допустити навіть сприйняття вибіркового правосуддя». «Дозвольте підкреслити, що корумповані чи злочинці чиновники мають бути покарані. Але правове переслідування не має бути і не має виглядати, як впровадження політичної помсти», – заявив пан Расмуссен. «На уряд Грузії покладено обов’язок, діяти відповідно до правових процедур, політично незалежній і сильній судовій системі і доверрю суспільства до судів. Адже у ході моєї зустрічі з членами уряду вони ще раз підтвердили ці основні цінності. Таким чином, вірю, що влада Грузії буде дотримуватися верховенства закону стосовно кожної справи. І я вірю, що грузинський народ знову активно буде брати участь у тому, щоб ваші урядові інститути збереглися б на вищих стандартах», – заявив генеральний секретар НАТО. Він також підкреслив необхідність «більшої толерантності» і зауважив, що те насильство, що відбулося у Тбілісі 17 травня, не повинно мати місця у демократичній країні.

Пан Расмуссен, коли зустівся с прем’єр-міністром Бідзіною Іванішвілі, а через день з президентом Саакашвілі, заявив, що на минулорічних жовтневих парламентських виборах у Грузії відбулася мирна передача влади і у звязку з цим прем’єр-міністр заслуговує на «поздоровлення», а президент – на похвалу. «НАТО вітає зусилля на нормалізацію стосунків з Росією. Вни демонструють політичну сміливість і реалістичне розуміння того, чого можливо досягнути. Но цієї точки зору необхідна і допомога з боку Росії», – заявив пан Расмуссен і закликав Росію, зробити аналогічний Грузії крок стосовно обіцянки про незастосування сили. Він також висловив занепокоєність у звязку із возведенням російськими вояками колючої проволоки уздовж адміністративного кордону Південної Осетії і заявив, шо «такв кроки протирічать міжнародному праву, а також протирічать угоді про припинення вогню». «Встановлення загорджень затрудняє вільне пересування. Це може викликати подальшу напруженість. Це є неприпустимим і має бути припинено», – заявив пан Расмуссен.

В своїй промові генеральний секретар НАТО повторив, що вклад Грузії до Міжнародної місії на відновлення миру в Афганістані не є для Грузії засобом отримання членства в НАТО. «Я знаю, що багато грузинів питають, скільки ще має загинути їхніх мужніх солдатів для того, щоб отримати членство у НАТО. Дозвольте підкреслити, що ваші солдати знаходяться у Афганістані не тому, щоб купити членство у НАТО. У першу чергу, вони знаходяться там тому, що це входить у інтереси безпеки Грузії, щоб вони знаходилися там, досягаючи бойової ефективності через бойовий досвід, якого у них, до серпневої війни з Росією, не було», – зауважив пан Расмуссен.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.