Цього дня, два роки тому, Іван Низовий пішов…

Думаю про Івана цілий день (насправді думаю про Івана увесь час). Сьогодні, два роки тому, Івана не стало. Цього не може бути. Банальні слова, які виринають от уже багато століть у серці й думці мільйонів (!) дітей, батьків, сестер і братів, друзів Того, Хто Пішов. У такий спосіб ми ніби захищаємося від невідворотності свого фатуму – адже й ми так само станемо Тими, Хто Пішов. Насправді це може бути – і стає. Але кричимо, промовляємо, шепочемо їм услід:”Чому Ви Пішли?!”

29 вересня позаминулого року поверталася з роботи, був якийся величезний корок на узвозі повз “Лаврентіївну” (так у Києві називають пам’ятник “Родінє-Матєрі”), зателефонувала Леся:”Пані Олено, будь ласка, задзвоніть татові, він почувається самотньо”… Я одразу зателефонувала і – не буду переповідати розмову, – обіцяла, що наступного року (себто тепер уже минулого) щойно степліє, вигулькне травичка, – ми рушимо Україною в подорож. Із донечкою Лесею, дружиною Ліною, всіма, хто схоче бути з нами в тій веселій і живій придибенції. “На Сумщину?”, – з надією спитав Іван. “Звичайно, на Сумщину, Івасю!”, – сказала я, бо як же може бути інакше – без рідних Іванових країв?

І цієї миті над моїм серцем , над моїм життям, над цілим Києвом, над його любою Україною – стало Горе. Я вже знала, що – ніколи.

А наступного вечора 30 вересня Леся зателефонувала (я не можу, не можу переповісти, що, – хочете смерть онлайн?!)

Івасю. Коли у мене були тяжкі часи, я казала: “Був би тут Іван -заступився би”.

Друже. Коли я не бачила виходу – часом у кожного з нас таке стається – ти мене виводив із того лабіринту просто словами.

Брате. З раннісінького дитинства мріяла про брата, у школі вигадувала неіснуючого старшого братика, який би розумів і підтримував мене.

Брате, брате, чому ти залишив мене саме тоді, коли без брата – найтяжче?

І що, ми маємо жити без тебе далі? Твоя доня Леся, твоя кохана дружина Ліна, ціла купа жінок і чоловіків, дітлахів і собачок, котів і птахів, метеликів і квітів, трав і дерев, хмар і вітрів, сонетів і верлібрів, які любили тебе просто так, від любові?

Звичайно, ми маємо жити далі.
Бо доки ми живемо – ти також живеш.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.