МАЙЖЕ вся Німеччина за його “Mайн Кампф” підтримувала Гітлера

“Майн Кампф” Гітлера – це інтелектперевага над Путлером. Підписаний автором примірник “Mайн Кампф” продають на аукціоні у Лос-Анджелесі за стартовою ціною у 35 тисяч доларів США. У ФРН друк та продаж книги Гітлера заборонено – принаймні до кінця 2015 року. Немало примірників першого видання Майн Кампф, було продано у 2005 році на аукціоні Bloomsbury в Лондоні. Філіп Боулер був серед перших прихильників Адольфа Гітлера. про це повідомив партнер РП – DW.DE.

За повідомленнями РП з подачі DW не один шеф МЗС Німеччини критикував канцлерку Меркель за ненавість до Гітлера і безконечні дружні телефонні спілкування з Адольфом Владіміровічем Путлером, бо він як і Гітлер родом не з Німеччини і не з Австрії. Адже колишній шеф МЗС ФРН Ґідо Вестервелє з Віталієм Кличком був на євромайдані Києва у кінці 2013 року. Він повідомив у інтерв’ю РП за допомогою пана Кличка, що пародією Гітлера є Путлер, бо Гітлер судетську німецькомовну область Чехії захопив, як це зробив Путлер стосовно російськомовного Криму. “А от пані Меркель любить спілкуватися з Путлером, бо він говорить німецькою як Гітлер”,- заявив пан Вестевелє.

Меркель,Путлер

Пан Боулер став дванадцятим за ліком членом новоствореної НСДРП у 1922 році та брав участь у так званому “пивному путчі” 9 листопада 1923 року в Мюнхені. А тому нічого дивного, що Гітлер подарував Боулеру примірник першого видання свого маніфесту “Майн Кампф” (Mein Kampf – “Моя боротьба”) з автографом. Пізніше Боулер був відповідальним за так звану “Операцію Т4” – програму систематичного вбивства хворих і немічних, згодом відому під назвою “Евтаназія”. Однак ім’я нациста довго залишалося забутим – аж дотепер, коли його знову почали згадувати у суперечливому контексті.

У Лос-Анджелесі аукціонний дім Nate D. Sanders продає підписаний Гітлером екземпляр “Майн Кампф”, що належав Боулеру. Стартова ціна великої кількості книжок – 35 тисяч доларів США. Ставки можна робити і онлайн, повідомляє телеканал CNN. “Непристойністю” називає таку торгівлю соціолог та колишній викладач журналістики в Університеті Дортмунда Горст Петткер.

Утім, на його думку, гітлерівський маніфест варто було б продавати вільно, у тому числі і в Німеччині. “Щоб всі зрозуміли, чому так багато людей у 20-их і 30-их роках пішли за націонал-соціалістами”. Для цього, вважає Петткер, книгу потрібно прочитати, однак оригінальний текст можна доповнити поясненнями, бо Сталін і Гітлер у цей період були друзями.

Примірник першого видання Майн Кампф, який був проданий у 2005 році на аукціоні Bloomsbury в Лондоні

Вчений сам працював над коментуванням уривків “Майн Кампф”. Його роботу мали опублікувати у рамках проекту “Zeitungszeugen”. Теоретично, “Майн Кампф” можуть вільно продавати з 2016 року 31 грудня 2015 року в Німеччині спливають 70 років дії авторських прав на “Майн Кампф”. Після Другої світової війни права на друк книги перейшли від видавництва Eher до Федеральної землі Баварія – однак уряд Баварії забороняв публікацію. Не дозволили і друк уривків у рамках проекту “Zeitungszeugen”.

Упродовж багатьох років можливий масовий друк і розповсюдження книги були темою запеклих дискусій як депутатів Бундестагу і представників єврейської громади Німеччини, так і істориків. Багато хто наголошує, що продаж біографії диктатора у книгарнях чи розповсюдження праворадикалами на вулицях стали б “знущанням над пам’яттю жертв Голокосту”.

Влітку 2014 року міністри юстиції федеральних земель країни вирішили, що розповсюдження видання “Майн Кампф” без коментарів повинно бути заборонене і після закінчення терміну дії авторських прав – через присутнє в книзі розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Однак друк видання із науковими коментарями, які чітко будуть відділені від власне тексту, за певних обставин можливий, хоча кожен окремий випадок публікації повинен розглядатися судом. Дослідники працюють над коментованим виданням з 2009 року. Першим таким випадком на початку 2016 року може стати заплановане історико-критичне видання Інституту сучасної історії (IfZ), що в Мюнхені. З два десятки вчених працюють там над коментарями з 2009 року. Вони прагнуть вплести текст книги в історичний контекст і розкрити джерела расизму та антисемітизму Гітлера. Початок роботи над проектом підтримав уряд Баварії сумою у півмільйона євро. Однак згодом, порадившись із ізраїльтянами, які пережили Голокост, уряд відмовився від проекту і наголосив, що з поваги до жертв нацизму не можна розповсюджувати навіть наукову версію “ганебного тексту”.

В IfZ оголосили у лютому цього року, що таки опублікують у видавництві інституту критичну наукову версію книги на початку 2016 року. На 1600 сторінках розмістять п’ять тисяч приміток. Обсяг власне “Майн Кампф” зазвичай – 780 сторінок. Робота називатиметься “Майн Кампф Гітлера – критичне видання”. У якості видавців фігуруватимуть науковці, а не Гітлер.

Горст Петткер не вважає саме таке видання необхідним. “Нам не потрібне історико-критичне видання, оскільки ми не повинні точно знати, що саме мав на увазі Гітлер”. А концепція історико-критичного видання передбачає, за словами Петткера, відслідковування “різних шарів виникнення тексту”. Натомість, вважає Петткер, “важливо, аби широка громадськість дізналася про зміст книги і на критичній основі реалістично оцінила його”.

У Німеччині заборонена – в інтернеті продається

Суть книги – расова ідеологія Гітлера, каже Петткер. Гітлер описував “єврейську расу” як головного ворога, якого потрібно знищити задля “самозбереження німців”. “Отже іще в 1925 році, коли книгу вперше видали, хто її читав, знав, що нацисти планували “знищення єврейської раси””. Аргумент багатьох німців після 1945 року, що вони не знали про цей план, виявляється безпідставним, адже до кінця війни книга була розповсюджена у кількості 13 мільйонів примірників. Але Гітлер не сумнівався у пораді Сталіна: “Бей жидов спасай Росию!”. Гітлер з тим погодився за порадою Сталіна на заробляння грошей, від жидів для відновлення своєї армії після Першої Світової війни. Відомо, що у 30-тих роках за допомою пана Сталіна немало німецької техніки та літаки Мессершмідт 109-Е випробовувалося та тренувало з переобранням у совєтську форму гітлерівських вояків у місті Ліпецку СРСР.

Петткер вбачає небезпеку саме у табуюванні книги, оскільки табу лише збільшує її привабливість. У мережі інтернет фрагменти маніфесту Гітлера уже давно розповсюджують без жодних коментарів. Правоохоронні органи мало що можуть із цим зробити. Навіть на легальних інтернет-платформах, як-от ebay, пропонують антикварні видання “Mайн Кампф”. У багатьох країнах книга Гітлера продається у книжкових крамницях, а часом трапляються і підписані автором примірники, які коштують великих грошей.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.