Часу в Обами залишається все менше

У 2016 році в США обиратимуть нового президента. Хто б ним не став – вона чи він визначатимуть світову політику в наступні роки, вважає Міодраг Шорич. Через одинадцять місяців американці обиратимуть президента. Хто б ним не став, це матиме глобальні наслідки. Якщо переможе пані Клінтон, то США і надалі виступатимуть в ролі “світового поліцейського” і Вашингтон у разі необхідності просуватиме свої інтереси військовими засобами.

У випадку обрання кандидата від республіканців, то тут багато залежатиме від того, хто у підсумку пройде. Деякі кандидати від республіканців більше схиляються до ізоляціонізму, ніж Обама. А той уперто відмовляється відправляти армію США для наземної операції в Сирії. Цю позицію він навряд чи змінить в 2016 році. А тому у Сирії бої й надалі триватимуть. Поки сторони конфлікту не усвідомлять, що тільки політичний компроміс принесе мир. Америка все більше відвертається від Близького Сходу – після десятиліть активної присутності в регіоні. Усі спроби встановити там стабільний мирний порядок провалилися. США у цій частині світу “спалили” багато мільярдів доларів платників податків. Багато американців запитують себе: навіщо? Зараз Сполучені Штати значно менше залежні від закордонної нафти – добувають достатньо своєї. На Близькому Сході Вашингтон переслідує передусім безпекові цілі: він хоче зменшити вплив ісламістів. У 2016-му остаточно перемогти “Ісламську державу” та “Аль-Каїду” не вдасться. І це завдання Обама залишить своєму наступнику. Або наступникові наступника.

Відносини з Росією залишаються складними

Схожа ситуація і з мирними переговорами між ізраїльтянами та палестинцями. Президент США вже втратив будь-яку надію знову посадити сторони конфлікту за стіл переговорів. Відносини між Обамою та прем’єр-міністром Ізраїлю Нетаньяху залишаються зруйнованими. І найближчими місяцями вони ввічливо ігноруватимуть один одного.

Напруженими залишаються також взаємини між президентами США та Росії. Барак Обама твердо дотримується позиції щодо збереження санкцій стосовно Кремля. Зрештою, Москва порушила європейський мирний порядок. Прояв жорсткості щодо Росії втішає передусім українців, поляків та балтійців. Але не німецький бізнес. Бо він потерпає від запроваджених санкцій, втрачає мільярди. І тим самим позиція США щодо Росії розколює Захід. В останній рік на посаді часу в Обами залишатиметься все менше. До пріоритетів президента США належить покращення відносин з Іраном та Кубою. Однак авторитарні режими в обох державах не полегшують йому життя. Аж надто довго ворожнеча з США була в Тегерані та Гавані політичною аксіомою. Гуантанамо, новий закон про зброю?

Відкритим залишається питання, чи вдасться Обамі закрити в’язницю в Гуантанамо. Зрештою, він обіцяв це ще в 2008 році одразу після обрання. Однак до цього часу наміри президента не знаходили підтримки в Конгресі. Депутати Конгресу скептично ставляться й до інших ініціатив президента. Наприклад, до наміру Обами посилити законодавство про обіг зброї в країні. Конгрес не погодиться на всеосяжну реформу. Більшість депутатів не хочуть у рік виборів нажити собі ворога в особі потужного збройного лобі.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.